• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bijan Rafiekian, Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ABD'de yasa dışı lobi faaliyeti yürütmekten suçlu bulundu

Bijan Rafiekian, Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ABD'de yasa dışı lobi faaliyeti yürütmekten suçlu bulundu
0 0

Bir dönem ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlığını yapan Michael Flynn’in eski iş ortağı İran ve Amerikan vatandaşı Bijan Rafiekian, Fethullah Gülen’in ABD’den kaçırılma planı davasında mahkum edildi.

24 Temmuz 2019 Çarşamba 00:09

Rafiekian, Gülen’in Türkiye’ye iadesi için ABD’de yasa dışı lobi faaliyet yürütmekten suçlu bulundu.

 

67 yaşındaki Rafiekian aleyhindeki iki suçtan dolayı 15 yıla varan hapis cezasına isteniyordu.

 

Davada Rafiekian’ın eski müşterisi olan Türkiye-ABD İş Konseyi üyesi Ekim Alptekin de aynı iddialarla suçlanıyor. Alptekin’in, Hollanda merkezli şirketi aracılığıyla Türk hükümeti adına Fethullah Gülen’in itibarsızlaştırılması ve Türkiye’ye iadesi için 530 bin dolar karşılığında bildirimde bulunmadan lobi faaliyetleri yürüttüğü belirtiliyor. Alptekin’e yönelik bir diğer suçlama ise Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) “yalan beyanda bulunmak”.

 

Geçmişte Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan bir habere göre, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen’in ABD’den sınırdışı ettirilmesi beklenmeden Türkiye’ye gönderilmesi için Flynn ile AKP’li bakanlar arasında toplantılar da yapıldı. CIA eski başkanı James Woolsey’e dayandırılan haberde tarih ve yer ismi verildi. 19 Eylül tarihinde New York’da bir otelde, Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Inovo BV’nin sahibi işadamı Ekim Alptekin ile Flynn bir araya geldi. Görüşmeye Woolsey de katıldı. Toplantıda Gülen’in, ‘kanuni iade sürecine gerek duyulmadan’ Türkiye iadesi masaya yatırıldı. Woolsey, burada Gülen’in ‘gece karanlığında kaldığı evden kaçırmak’ fikrinin konuşulduğunu söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha