• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Binlerce kişi Köln'de toplandı, TSK'nin askeri harekatını protesto etti

Binlerce kişi Köln'de toplandı, TSK'nin askeri harekatını protesto etti
0 0

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonu Almanya’nın Köln kentinde toplanan binlerce Kürt ve dostları tarafından protesto edildi.

19 Ekim 2019 Cumartesi 22:20

"Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki saldırı savaşına karşı – Rojava ile dayanışma” sloganıyla düzenlenen gösteri iki kolda yapıldı. İlk kol Ebertplatz, ikinci kol ise Clodwigplatz'daydı. 

 

Her iki kolda toplanan binlerce kişi Friesenplatz'a doğru yürüyüşe geçti. Katılımcılar  "Türkiye'nin saldırı savaşını durdurun” ve "Alman hükümetinin Türkiye ile askeri işbirliğine son verilsin” yazılı pankartlar, YPG flamaları, Kürdistan bayrakları taşıdı.

 

Köln

 

Gösteriye sol grupların yanı sıra meclisteki muhalefet partilerinden Sol Parti de destek verdi. 

 

Yürüyüş boyunca sık sık Türkiye ve Erdoğan karşıtı sloganlar atıldı, Rojava'ya destek mesajları verdi. Yağan yağmura rağmen her iki koldan başlayan yürüyüş Friesenplatz'da buluştu ve burada bir miting düzenlendi. 

 

Almanya'nın tanınmış doğa hareketlerinden biri olan Hambacher Forst ve dünyada büyük yankı uyandıran Fridays For Future Köln grubu da yürüyüşe katıldı. 

 

Köln’deki yürüyüş “Köln Gegen Rechts” (Sağcılığa Karşı Köln) isimli kampanya tarafından organize edildi. Yürüyüş 300’ün üzerinde Köln'ün tanınmış akademisyen, feminist, milletvekili, sivil toplum kurumu temsilcileri ile Kürt kurumlarının çağrısıyla yapıldı.

 

Kölnlü 23 federal milletvekilinin çağrı metnine imza atarak yürüyüşe destek verdi. Yürüyüşe CDU, SPD, Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri de destek verdi.

 

Köln

 

Her iki yürüyüş güzergahında polislerin sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekti. 

 

Gösteri öncesinde Köln'de güvenlik amacıyla helikopterler, TOMALAR ve binlerce polis memuru görevlendirildi. Polis Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada gösteri öncesinde Köln ana tren istasyonunda birçok kişinin arandığını ancak kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

 

Yürüyüşün görkemli geçmesinde büyük emeği olan Defend Rojava, Riseup 4 Rojava, farklı devrimci gençlik örgütleri ile SPD ve Yeşiller'in gençlik kolları da pankartları ve kendi sloganlarıyla yürüyüşte yer aldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha