• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BM'den Türkiye-AB anlaşmasına itiraz

BM'den Türkiye-AB anlaşmasına itiraz
0 0

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, AB ile Türkiye arasında yapılan zirvenin ardından prensipte üzerine uzlaşılan mülteci planının yasal sorunlar içerdiğini duyurdu.

8 Mart 2016 Salı 12:39

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Avrupa Birliği ve Türkiye'nin prensipte üzerinde anlaştığı göçmen krizi planının sorunlu olduğunu dile getirdi. UNHCR'ın Avrupa Direktörü Vincent Cochetel, "İnsanları hiçbir güvence olmadan Türkiye'ye geri gönderme planı, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku açısında birçok sorun barındırıyor" dedi.

 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Cochetel, iltica başvurularının incelenip kayda geçirilmesi işlemlerinin yasal biçimde yürütülmesi için tarafların mutlaka bir mekanizma oluşturması gerektiğini de ifade etti.

 

İsviçre radyosu RTS'ye konuşan Cochetel, "Umarım gelecek 10 gün içerisinde mültecilerin haklarını güvence altına alacak bir takım garantiler oluşturulur" diye konuştu.

 

AB - Türkiye zirvesinde Ankara'nın masaya yeni getirdiği teklifte, Yunan adalarına giden Suriyeli mülteciler dahil tüm göçmenlerin Türkiye'ye iadesi karşılığında, AB'nin Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli için Türkiye'den bir mülteciyi kabul etmesi önerilmişti. Türkiye anlaşma çerçevesinde AB'den ayrıca 3 milyar euro ilave fon ve Haziran sonuna kadar Türk vatandaşlarına Schengen bölgesinde vizesiz seyahat imkanlarını talep etti.

 

Zirvede yeni plan üzerinde prensip anlaşmasına varıldığı açıklanmış, 18 Mart'ta düzenlenecek yeni bir zirvede bu planın gözden geçirileceği ifade edilmişti.

 

Zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker anlaşmayı "Cesur bir karar aldık" demiş ve Türkiye'nin kaçak göçmenleri ülkeye geri almayı kabul etmesine vurgu yaparak "Türkiye, Türkiye - Yunan adalarında bulunan tüm illegal göçmenleri geri alacak. Alınan her Suriyeli karşılığında bir Suriyeli yasal yoldan AB'ye yerleştirilecek" demişti.

 

Basın toplantısında söz alan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise anlaşmayı için "Konuyu çok dikkatli bir şekilde etüt ettik, teklifler getirdik. Bizler aldığımız kararları uygulamaya devam edeceğiz ama cesur bir karar aldık. Bütün düzensiz göçmenleri, Türkiye'den gidiyorlarsa geri almayı kabul ettik" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha