• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BMGK'da konuşan Rus Büyükelçi: Suriye ile Türk askeri karşı karşıya gelmesin diye Türkiye'nin verdiği koordinatları paylaştık

BMGK'da konuşan Rus Büyükelçi: Suriye ile Türk askeri karşı karşıya gelmesin diye Türkiye'nin verdiği koordinatları paylaştık
0 0

Reuters'ın aktardığına göre Rusya ve Türkiye, BMGK'da İdlib'deki saldırılar hakkında çelişen açıklamalarda bulundu.

29 Şubat 2020 Cumartesi 11:31

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzia, Türkiye askerinin koordinatlarını Rusya'yla paylaştığını, Rusya'nın da bu bilgiyi sahada tarafların karşı karşıya gelmemesi için Suriye ile paylaştığını belirtti. Rus Büyükelçi, Türkiye askerlerinin hayatını kaybettiği bölgede Rusya'nın hava desteği sunmadığını söyledi. Nebezia daha sonra paylaşılan koordinatların Türkiye askerlerinin vurulduğu yeri içermediğini ileri sürdü.

 

Nebenzia, "Olayın ardından Rus tarafı çatışmaları durdurmak ve ölü ile yaralıların güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için birçok önlem aldı" dedi.

 

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu bu açıklamalara karşı çıkarak, radar izlerinin Suriye ve Rus uçaklarının beraber kol uçuşu yaptığını gösterdiğini ifade etti.

 

Sinirlioğlu, Türkiye askerlerinin bölgede yalnız olduğunu ve varılacak mantıklı sonucun askerlerin bilinçli olarak hedef alındığı olduğunu ifade etti. Sinirlioğlu, Türkiye'nin savaş istemediğini, ancak güvenliğinin tehdit edildiğini hissederse güç kullanmaktan kaçınmayacağını dile getirdi.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin kuzeybatısında 33 Türkiye askerinin hayatını kaybettiği saldırının ülkede yaklaşık 9 yıldır devam eden iç savaşın "en endişe veren anlarından biri" olduğunu ifade etti.

 

Türkiye ordusunun yaklaşık 30 yıldır en çok ölü verdiği saldırıdan sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), toplandı.

 

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Kelly Craft, BMGK'da konuşurken, "Rusya Federasyonu'na hemen savaş uçaklarını indirme çağrısında bulunuyoruz ve Suriye kuvvetleri ile Rus destekçilerine 2018'de belirlenen Ateşkes çizgilerinin gerisine çekilmeleri için çağrıda bulunuyoruz" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha