• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Bölgedeki sonuç ile halk, demokratik özerkliği sahiplenmiştir"

0 0

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Kürtler bu referandumda yüzde 70-80 oranında tarihi rekorlarla hükümetin bu politikalarına ‘Hayır’ dedi. Kürtler ‘Bu oy oranlarıyla demokratik özerkliği onaylıyoruz’ dedi” vurgusu yaptı.

20 Nisan 2017 Perşembe 17:40

HDP, DBP, TJA ve DTK, referandum sonuçları ve ihlaller hakkında HDP Diyarbakır İl Örgütü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, DBP Eş Genel Başkan Vekili Gülcihan Şimşek ve TJA Sözcüsü Fatma Kaşan katıldı. 

 

Toplantıda ilk olarak konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, OHAL koşullarında referanduma gidildiğini ve çalışmalarının sürekli engellendiğini belirterek, şöyle devam etti: “Referandum şüphesiz tüm Türkiye halkları açısından tarihi bir öneme sahipti ancak bu referandumun Kürtler açısından anlamı çok daha önemliydi. Çünkü yıllardır şehirleri kuşatma altında, yaşam alanları talan ediliyor. Kürdistan hep hukuksuzluklar yaşanıyordu ve tüm Kürtlerin buna karşı tavır belirtme açısından referandum oylamaları tarihi öneme sahipti. Kürtler de bu referandumda yüzde 70-80 oranında tarihi rekorlarla hükümetin bu politikalarına ‘Hayır’ dedi. Kürtler ‘Bu oy oranları ile demokratik özerkliği onaylıyoruz’ dedi” ifadelerini kullandı. 

 

YILDIRIM: 4 GÜNLÜK PRATİK BU YASANIN NE GETİRECEĞİNİN GÖSTERGESİDİR

 

Son olarak söz alan HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırı, Sözlerine 64’üncü günde sona eren açlık grevlerine değinerek başladı. Yıldırım, referandumun genel anlamda büyük bir hukuksuzluk ile yapıldığını belirtti. Bölgenin doğusu ile batısı arasında farklı fırsat koşullarının olduğuna işaret eden Yıldırım, “Bütün bu eşitsizliğin şimdiden tarihe not düşürüldüğü bugünlerde bu referandumun hiçbir meşruiyetini olmadığını belirtmek isterim. Bu yasa değişikliğinin zorla halkların onayına sunulması asla onu meşru kılmaz. Bu anayasa metninin geçtiği günden bu yana Türkiye’nin yüzü gülmedi” dedi. 

 

Anayasa değişikliğinin toplumda daha fazla kutuplaşmaya, ölüme, savaşa, kaosa sebep olacağını belirten Yıldırım, “İlk 4 günlük icraatlara bakın ne olur? Ne diyorlardı çağ atlatacaktı bu anayasa. İlk gün idamı vaat ettiler. İdamı getirmeyi konuştular. İkinci gün OHAL kalıcı hale getirildi. Üçüncü gün meclis 4 saat açık kaldıktan sonra 20 gün tatil edildi. Bu halkın iradesine duyulan saygıyı gösteriyor. Son gün ise halkın iradesiyle seçilmiş kadın vekilimiz Burcu Çelik tutuklandı. Bu 4 günlük pratik bu yasanın ne getireceğinin en büyük göstergesidir” değerlendirmesi yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha