• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Buldan’dan talimat: Bütün teşkilatlarımız erken seçime hazır olsun

Buldan’dan talimat: Bütün teşkilatlarımız erken seçime hazır olsun
0 0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul Esenyurt’ta gerçekleştirilen 9’uncu kuruluş yıl dönümü etkinliğinde erken seçim olacağını belirterek, tüm il ve ilçe örgütlerine “hazır olun” çağrısında bulundu.

16 Ekim 2021 Cumartesi 13:04

“Biz gün sayıyoruz” diyen Buldan, “Önümüze gelecek sandıkla birlikte AKP’yi iktidardan düşürmenin demokratik bir yönetim inşa etmenin yol ve yöntemlerini elbette arayıp bulacağız. Bunun fırsatı yapılacak olan bir seçimdir. Seçim 2023’te değil, çok yakın zamanda önümüze çıkacak bir durumdur” ifadelerini kullandı.

 

‘TEŞKİLATLARIMIZ ERKEN SEÇİME HAZIR OLSUN’

 

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiden söylüyorum, bütün il ve ilçe teşkilatlarımız erken seçime hazır olsun. AKP’yi iktidardan göndermeye hazır olsun. Bu ülkeyi, barışı, demokrasiyi ve özgürlükleri getirmeye hazır olsun, hazırlıklı olsun. Daha da büyüyeceğiz daha da gelişeceğiz bu ülkenin halkına barışı demokrasiyi ve özgürlükleri hep birlikte armağan edeceğiz.”

 

‘HDP ÖTEKİLEŞTİRİLEN BÜTÜN KİMLİKLERİN VE İNANÇLARIN PARTİSİDİR’

 

HDP’nin bir Türkiye partisi olduğunu kaydeden Pervin Buldan, “Hem Kürtlerin hem Türklerin, Alevilerin, Çerkezlerin, Arapların bu ülkede yok sayılan bütün kimliklerin inançların partisidir. HDP aynı zamanda bir kadın partisidir. Gençlerin partisidir, çocukların partisidir. İşte bizi biz yapan bizi var eden bu gerçekler ortada durduğu sürece AKP’nin bütün baskıları, şiddet politikaları bize vız gelir tırıs gider. Her türlü barikatı da aşarız her türlü engeli de aşarız” dedi.

 

Buldan HDP’nin Türkiye siyaseti açısından önemine işaret ederek şunları söyledi: 

 

Selam olsun bu partiyi var edenlere, tutsak edilen bütün yoldaşlarımıza 

 

Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Selam olsun bizleri bugünlere getiren ama hiç bir zaman bulundukları yerlerde kendi ilkelerinden taviz vermeyen, bu partide Eş genel başkanlık yapmış olan, HDP’nin Eş Genel Başkanları olan ve bugün haksız, hukuksuz şekilde tutuklu olan sevgili Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile onlarla birlikte bugün cezaevinde olan bütün yoldaşlarımıza saygı ve sevgilerimizi gönderiyorum. Selam olsun hiçbir gün bu partinin il ve ilçe teşkilatlarımızda kapısının kapanmasına izin vermeyen her gün cesur bir yürekle büyük bir kararlılıkla bu partinin kapısını açık tutan il ve ilçe teşkilatlarımızda çalışan her bir yönetici arkadaşımıza buradan binlerce selam gönderiyorum. Selam olsun diyorum bizleri alanlarda, meydanlarda eylemlerde ve direnişlerde yalnız bırakmayan halkımıza, sizlere binlerce kez selam olsun, binlerce kez teşekkür ediyorum. 

 

Bu mücadele yolunda toprağa düşenleri anıyorum

 

Biz bugün bu salonda ve Türkiye’nin her yerinde 15 Ekim tarihini HDP’nin kuruluş yıl dönümü olarak kutluyoruz. Belki yaşımız HDP olarak 9 olabilir ama biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki bedeller ödeyerek, bin bir emekle, bin bir mücadele ile ilmek ilmek ördüğümüz mücadele geleneğimizle, geçmişte büyük bedeller ödeyerek bu partinin buraya gelmesini sağlayan yüzlerce, binlerce arkadaşımızın emeğinin olduğunu biliyoruz. O yüzden yaşımız 9 değil yaşımız 90’lardan da fazla. Dolayısıyla ben bu yaş gününde bir kez daha bu uğurda emek veren, bedel ödeyen, yaşamını yitiren, bugün aramızda olmayan cezaevlerinde olan, toprağa düşen binlerce insana buradan sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Onların emeğidir bizleri bugünlere getiren. Onların ödediği bedeldir bizleri bugünlere getiren. Onların mücadele azmidir bizleri bu kadar büyüten bizleri var eden.

 

Biz halkımızın hayallerini gerçekleştirmek için ödenmesi gereken her türlü bedeli ödemeye hazırız

 

9 yıl önce bugün HDP kurulduğu zaman belli ilkelerle kuruldu. “Türkiye’ye adaleti, barışı, özgürlükleri getireceğiz” diyerek yola çıktık ve hala aynı noktadayız ve hala aynı umudu taşıyoruz. Bu 9 yıllık süreç içerisinde bu ülkeye demokrasiyi adaleti ve barışı ama aynı zamanda özgürlükleri getirmek için büyük bir mücadele verdiğimizi ifade etmek isterim. Biz yola çıktığımızda HDP’nin kuruluş tarihinde bu ülkeye barışı getireceğiz dediğimiz zaman “bu da nereden çıktı hayal ve rüya görüyorlar” demişlerdi. Biz “bu ülkeye demokrasiyi, özgürlükleri getireceğiz” dediğimizde “Onlar hayal kurmaya, rüya görmeye devam etsinler” dediler. Ama biz halkımızın bu hayalini gerçekleştirmek için ödenmesi gereken bir bedel varsa ödemeye hazırız. Çünkü bu ülkenin adalete ve demokrasiye ihtiyacı var. Bu ülkenin barışa ve özgürlüklere ne kadar ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bugün bu ülkeyi yönetenlerin baskıyla, zorla, şiddetle, engellemelerle ve kumpasla bizi yolumuzdan çevirmek isteyenlere cevabımız direnmektir, mücadele etmektir. 

 

Önümüze çıkan bütün engellemeleri yıka yıka halkımızla birlikte olduk

 

HDP’ye bin bir türlü tuzak kurdular, HDP’nin seçilmişlerini tutuklayıp cezaevine gönderdiler. HDP’nin seçilmişlerini görevden alıp yerlerine kayyım atadılar. Sokaklarda, meydanlarda, alanlarda yolumuzu kesmeye çalıştılar. Ve bizim bir araya gelerek yaşamın neresinde olursa olsun, nerede olursa olsun, nerede bir ezilen, bir mazlum, bir yok sayılan varsa, ötekileştirilen varsa HDP onun yanında olmaya çalıştı. AKP hükümeti her türlü baskı ve engelleme ile bunun önüne geçmeye çalıştı. Biz dinlemedik. Önümüze çıkan bütün barikatları eze eze, yıka yıka halkımızla birlikte olmaya çalıştık. Fabrikalarda, tarlalarda, alanlarda, sokaklarda, meydanlarda kim ezilmişse, kim yok sayılmışsa, kim ötekileştirilmişse, kim zulme uğramışsa, faşizme uğramışsa işte biz onun yanında olduk, onun yanında olmaya devam edeceğiz.

 

HDP Türkiye partisidir, Kürtlerin, Türklerin, Alevilerin, Çerkezlerin, ötekileştirilen bütün kimliklerin ve inançların partisidir

 

HDP bir Türkiye partisidir. Hem Kürtlerin hem Türklerin, Alevilerin, Çerkezlerin, Arapların bu ülkede yok sayılan bütün kimliklerin inançların partisidir. HDP aynı zamanda bir kadın partisidir. Gençlerin partisidir, çocukların partisidir. İşte bizi biz yapan bizi var eden bu gerçekler ortada durduğu sürece AKP’nin bütün baskıları, şiddet politikaları bize vız gelir tırıs gider. Her türlü barikatı da aşarız her türlü engeli de aşarız. 

 

HDP kadın partisidir, kadınların mücadelesiyle büyüyor

 

Sevgili kadınlar zulme uğrayan, yok sayılan şiddete ve baskıya maruz kalan, her gün öldürülen, katledilen ve tecavüze uğrayan, cinsel tacize uğrayan bütün kadınların sesi olmaya çalışan HDP aynı zamanda bir kadın partisidir. Çünkü biz biliyoruz ki HDP’yi HDP yapan kadın mücadelesi, kadınların verdiği emek, ödediği bedeldir. Bu ülkede kadınların birlikteliği ile kadınların örgütlü mücadelesi ile HDP daha da büyüyecektir. HDP şimdiden olduğundan daha büyük ve görkemli yaş günlerini kutlayacaktır. Biz bu ülkede bütün gençlerin de geleceğe güvenle bakmasını sağlayan bir partiyiz aynı zamanda. 

 

HDP bu ülkeyi yönetmeye talip bir parti olarak kadınlara, gençlere, halklara umut vadediyor 

 

Biz biliyoruz ki bu ülkede gençleri açlıkla yoksullukla işsizlikle baş başa bırakan bir AKP hükümeti var. Gençler artık geleceklerine umutla  bakmıyor, bakamıyor. Gençler artık yaşamını Türkiye’de idame etmek istemiyor. Başka yerlerde yaşam bulmaya çalışıyor. Biz diyoruz ki HDP bir dahaki seçimlerde bu ülkeyi yönetmeye aday bir parti olarak sizlere gelecek ve umut vadediyor ve geleceğinizi umudunuzu HDP’yle birlikte var etmeye çalışacağız. Bize inanın, bize güvenin sevgili gençler, sevgili kadınlar. Biz bu ülkede AKP zulmü başta olmak üzere Kürt halkının yok sayılan bütün kimliklerin verdiği bütün mücadelelerin yanında olmaya devam edeceğiz. 

 

Kapatma davasının önüne Türkiye halklarının direngen gücüyle set öreceğiz

 

Biz biliyoruz ki HDP’nin verdiği bu büyük mücadeleye Türkiye halkları büyük bir destek veriyor. Bu büyük destekle birlikte HDP daha da büyüdü gelişti. On binlerdik baskı uyguladılar, "yok edeceğiz" dediler biz daha da büyüdük yüz binler olduk. Yüzbinlerdik baskı uyguladılar, şiddet uyguladılar, “bitireceğiz, kapatacağız” dediler biz milyonlar olduk. Şimdi milyonları kapatacağız diyorlar. Kapatma davası açtılar. Bir kumpas davası açtılar. HDP kapatma davasının önüne Türkiye halklarının direngen gücüyle set öreceğiz ve HDP’nin kapatılmasına asla izin vermeyeceğiz. 

 

Bütün il ve ilçe örgütlerimiz erken seçime, AKP’yi göndermeye, bu ülkeye barış ve demokrasi getirmeye hazır olsun 

 

HDP kapatılacak bir parti değil. Bugün Türkiye halklarına en büyük cesareti, en büyük umudu veren bir parti olan HDP'yi kapatmak hiç de kolay değil. Bugün bu ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz. Bu kumpas davalarınızla, yalan olan davalarınızla Türkiye halklarının önünde engel olmaktan çıkın. Biz gün sayıyoruz, önümüze gelecek sandıkla birlikte AKP’yi iktidardan düşürmenin demokratik bir yönetim inşa etmenin yol ve yöntemlerini elbette arayıp bulacağız. Bunun fırsatı yapılacak olan bir seçimdir. Seçim 2023’te değil, çok yakın zamanda önümüze çıkacak bir durumdur. Şimdiden söylüyorum, bütün il ve ilçe teşkilatlarımız erken seçime hazır olsun. AKP’yi iktidardan göndermeye hazır olsun. Bu ülkeyi, barışı, demokrasiyi ve özgürlükleri getirmeye hazır olsun, hazırlıklı olsun. Daha da büyüyeceğiz daha da gelişeceğiz bu ülkenin halkına barışı demokrasiyi ve özgürlükleri hep birlikte armağan edeceğiz. 9’uncu yaşımız hepimize kutlu olsun. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha