• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bülent Arınç: Rusya'yı unut; batıya daha çok ihtiyacımız var

Bülent Arınç: Rusya'yı unut; batıya daha çok ihtiyacımız var
0 0

Eski başbakan yardımcısı ve AKP kurucusu Bülent Arınç, The Times'a konuştu.

19 Mayıs 2017 Cuma 18:54

HABERDAR - Erdoğan Donald Trump'ı bu hafta Washington'da ziyaret etti. Times'a özel bir mülakat veren eski başbakan yardımcısı ve AKP kurucusu, Erdoğan'ın bir zamanlar önemli bir müttefiki sonradan ise muhalifi olan Bülent Arınç, Erdoğan'a Avrupa ve Amerika ile ilişkilerini geliştirmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

 

Bir zamanlar Erdoğan'la yanyana Türkiye politikasında devrim yapan Arınç, artan bir şekilde otoriter bir tutum sergileyen, batı ile ilişkilerini kesme tehdidinde bulunan Amerika'nın Ortadoğu politikalarına karşı bir tavır geliştiren Erdoğan'a karşı bir tutum alarak, Türkiye'nin acil olarak batı ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini ifade ederek partisinin politikasını eleştirdi.

 

“Türkiye'nin hem Avrupa hem de Amerika ile ilişkilerini düzeltmesi gerekiyor. Bu Türkiye için gerçekten çok önemli. Türkiye ile ilişkilerin bozulması batı ülkelerini fazla etkilemez fakat Türkiye kendi çıkarları için dürüst ve uzun soluklu bir yaklaşımla Batı ile ilişkilerini düzeltmek mecburiyetinde”

 

Batıyı Türkiye'ye tam üyelik vermemek ve Anti-Türkiye politikasını iç politika malzemesi ile kullanmakla eleştiren Arınç, aynı zamanda da Türkiye'nin Avrupa'ya tekrar yaklaşmak için ilk adımı atması gerektiği görüşünde. 

 

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması gerekliliğinin savunucusu ve Erdoğan'ın politikalarını gözü kapalı bir şekilde onaylamaya karşı tutumuyla tanınan Arınç; “Türkiye Avrupa Birliği'nin içinde olması lazım. Bunun olabilmesi için en başta cumhurbaşkanından başlayarak başbakan ve hükümetin pozitif bir dil geliştirmesi ve Avrupa'ya elini uzatması gerekli” şeklinde görüşlerini ifade etti. 

 

Referandum sonrasında ilk defa görüşlerini açıklayan Arınç bir zamanlar dostu olan Erdoğan'ın parti üzerinde bütünüyle kontrol sahibi olduğunu söyleyerek şu an AKP politikalarına karşı parti içinde bir görüş ifade etmenin mümkün olmadığını ifade etti.  

 

Arınç, Türk - Amerikan ilişkilerinin çok hayati olduğunu ifade ederek Rusya ilişkisine göre öncelemesi gerektiğini ifade etti. “Amerika ile stratejik ortağız. Rusya ile iyi ilişkilerimiz var fakat bölge üzerinde Çar döneminden başlayarak hatta günümüzde bile devam ettiği şekilde Rusya'nın yayılmacı emperyal hedefleri var. Tabiki Rusya ile ticari ilişkilerimizi gözetmeli ve karşılıklı anlaşmalar içinde olmalıyız fakat stratejik ve bölgeyi ilgilendiren meselelerde Amerika'nın, Rusya'nın emperyalist politikalarına karşı koyucu bir önceliği olması gerekiyor."

 

KAYNAK: THE TIMES

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha