• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz

Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
0 0

Bünyan Cezaevi’nde bulunan Bayram Sevgin, işkenceye uğradıklarını, kıyafetlerinin çıkartılarak taciz edildiklerini ve süngerli odaya konulduklarını belirtti. Sevgin, gardiyanların “Türk’ün gücünü göreceksiniz” sözleriyle tehdit ettiğini aktardı.

25 Mayıs 2020 Pazartesi 19:01

Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır tutuklu bulunan Bayram Sevgin (28) ailesi ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde, 4 arkadaşı ile birlikte gardiyanlardan işkence gördüklerini aktardı. Sevgin kardeşi Emine Sevgin’i arayarak yaşadığı hat ihlallerini anlattı. 

 

5 Mayıs’ta kantinden sipariş ettikleri ürünlerden birinin olmadığını ancak gardiyanların kendilerine zorla başka bir ürün vermeye çalıştığını aktaran Sevgin, buna karşı çıktıklarında gardiyanların kendilerine; “Bunu alacaksınız. Yok biz otur dediğimizde oturacaksınız kalk dediğinde kalkacaksınız’ dediğini belirtti. Yaşananların ardından ilk önce kendilerine hakaret ve küfürler edildiğini aktaran Sevgin,  kendilerine kalkan ve coplarla şiddet uygulandığını, bu durumun 13.30 ile 16.00 arasında devam ettiğini söyledi. 

 

ELBİSELERİNİ ÇIKARTTILAR

 

Olay sırasında başgardiyan ve müdürün de olduğunu söyleyen Sevgin şöyle devam etti: “Bizi süngerli odaya kadar sürüklediler. Hata bizim elbiselerimizi de soydular. Tacizde bulundular. İnsanlık onuruna yakışmayacak davranışlarda bulundular. İşte ‘Türk devletin gücünü gördünüz mü? Size Türk devletinin gücünü göstereceğiz’ tehditleri savurdular.”

 

RAPOR VERİLMEDİ

 

Can güvenliklerinin olmadığını vurgulayan Sevgin, revire çıkarıldıklarını fakat cezaevi doktorun kendilerine rapor vermediğini söyledi. Doktorun yapılan saldırıyı ört pas etmeye çalıştığını aktaran Sevgin, “Doktor bana ‘işte bunlar eski izler ve morluklardır’ diyor. Kanımı da içseler boyun eğmem. Bu muamele de Kürt olduğumuz içindir. Şimdi arada koridorlara çıkınca laf atıyorlar. Biz cevap bile vermiyoruz. Gelip kapıyı güm diye vuruyorlar. Darp edildiğimiz gün kaldığımız hücrede koronavirüs hastaları kalıyordu ve onları çıkarıp bizi koydular. Bizi bunlar ‘Ölsünler gebersinler’ diyerek bizi hastalıklı yere koydular. Bir arkadaşımızın kafası dikiş tutmayınca zımbayla dikiş atıldı.  Yaşanılan her şey kamera kayıtlarında da mevcuttur” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha