• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Can Dündar ve Erdem Gül ifade vermeye gitti

Can Dündar ve Erdem Gül ifade vermeye gitti
0 0

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na ifade vermeye gitti. Dündar ve Gül, Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan’a ifade verecek.

26 Kasım 2015 Perşembe 09:57

Dündar ve Gül, ifade öncesinde Adliye önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Suç üstü yakalanmış bir hükümet var

 

Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan Can Dündar şunları söyledi:

 

Biz kahraman değiliz. Gazeteciyiz. Suç üstü yakalanmış bir hükümet var. Soruşturma sürecinin bu paniği daha da büyüteceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı önceki gün 'silah taşınsa ne olur? Taşınmasa ne olur?' dedi O zaman yayınlansa ne olur? yayınlanmasa ne olur?Bunun bir gazetecilik bir faliyeti olduğunu herkes görüyor. Devlet bir şey yapıyorsa milletin bunu bilmeye hakkı var. Bu kez karşısında  gazeteciler var. Bomların kimin eline ulaştığı aydınlanmaya muhtaç. Tüm sürecin aydınlatılmaya ihtiyacı var. Erdem Gül'ün sözleri şöyle:

 

Can gerekenleri söyledi. Eğer ülke tehdit ve tehlike altındaysa gazeteci bunu halka bildirmek zorundadır.

 

4 AYRI SUÇLAMA

 

MİT TIR’ları haberi, Cumhuriyet Gazetesi’nde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle 29 Mayıs tarihinde yayımlanmıştı.

 

Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bu haber hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını bir basın açıklamasıyla duyurmuştu.

 

ŞİKÂYETÇİ: ERDOĞAN

 

Hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet ve Dündar'dan kişisel  olarak da şikayetçi olmuştu. Cumhurbaşkanı dilekçesinde, “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” denilmiş ve Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenmişti.

 

KİRLİ OPERASYON

 

Bu haberden 2 hafta sonra da Erdem Gül’ün “Kirli Operasyon” başlıklı haberi yayınlanmış, orada da IŞİD bayrağının dalgalandığı Atme kampına nasıl cihatçı taşındığı, görüntülerle belgelenmişti. Haberde cihatçıları taşıyan otobüs şoförlerinin ifadelerine de yerverilmişti. Gül, 12 Haziran’daki haberinde de Erdoğan’ın yok dediği silahların, Jandarma Genel Komutanlığı laboratuvarında yapılan inceleme raporunu yayımlamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha