• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Canlı bombaya yardım etti, yelekte parmak izi çıktı: Mahkemeden IŞİD'liye önce tahliye, sonra beraat

Canlı bombaya yardım etti, yelekte parmak izi çıktı: Mahkemeden IŞİD'liye önce tahliye, sonra beraat
0 0

IŞİD’in Gaziantep’te bir düğüne düzenlediği ve 57 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilişkin davada karar açıklandı.

15 Mart 2019 Cuma 12:07

Mahkeme, 7 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 1 sanığa  müebbet hapis cezası verdi. 2 kişi beraat ederken 2 kişi 9 ile 10 yıl arası hapis cezasına çarptırıldı.

 

Beraat eden isimlerden biri ise Antep katliamının planlayıcısı Mehmet Kadir Cabael'in eşi Fadile Cabael.

 

Artıgerçek'ten Fırat Yeşiçınar'ın haberine göre Cabael hakkınad canlı bomba yeleği üzerinde parmak izi olmasına rağmen, mahkeme tarafından önce tahliye ardından da beraat verildi.

 

Haberde yer alan bilgilere göre duruşmayı izleyen avukat Eylem Sarıoğlu, Cabael'in sıradan biri olmadığını anlattı. Fadile Cabael'in katliamın planlayıcısı olduğunu ve öldürülen Mehmet Kadir Cabael’in eşi olduğunu hatırlatan Sarıoğlu, 10 Ekim davasının da sanığı olan Mehmet Kadir Cabael'in öldürüldüğü gün evinde çok sayıda silah ele geçirildiğini dile getirdi.

 

Eylem Sarıoğlu Fadile Cabael'e ilişkin şu bilgileri paylaşıyor:

 

"Katliamı yapan canlı bomba 1 ay boyunca Fadile Cabael’in evinde kaldı. Yine evde yapılan operasyonda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Bu silahlar üzerinde de Fadile Cabael'in parmak izi çıktı. Yine Fadile Cabael’in parmak izi, 10 Ekim davası sanıklarından Talha Güneş ve Abdulmubtalip Demir’in yakalandığı evde, canlı bomba yeleklerin de bulunduğu poşetten çıktı. Tüm bunlar bile Fadile Cabael'in örgüt ile ilişkisinin olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Cabael eğer örgüt mensubu olmasa bunları polise bildirirdi. İfadesinde eşinin sürekli dışarıda olduğunu vurguluyor. Fadile Cabael’in bu olayı polise bildirebilme koşulları var. Ama bildirmiyor."

 

Sarıoğlu, kararı bir üst mahkemeye taşıyacakalarını söyledi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha