• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çavuşoğlu: Ayasofya, Türkiye Cumhuriyeti’nin mülküdür ve fethedilmiştir

Çavuşoğlu: Ayasofya, Türkiye Cumhuriyeti’nin mülküdür ve fethedilmiştir
0 0

Çavuşoğlu, Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunmasına Yunanistan'dan gelen tepkiyle ilgili bir soruya, "Avrupa'da camisi olmayan tek başkent Atina. Ayasofya, Türkiye Cumhuriyeti'nin mülküdür ve fethedilmiştir" yanıtını verdi.

3 Haziran 2020 Çarşamba 14:14

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 TV’de katıldığı bir programda soruları yanıtladı.

 

"Libya'da Halife Hafter, halen siyasi çözüme yanaşmıyor ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Fransa gibi ülkelerin desteğini alıyor. Hafter, son zamanlarda saldırganlığını artırdı. Bunu gören Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac hükümeti, karşı atakla Hafter tarafını püskürtmeye başladı ve önemli yerleri ele geçirdi. Trablus'tan Tunus'a kadar sahil bandının ele geçirilmesi, uluslararası havaalanlarının ele geçirilmesi, havadan ve karadan ilerleme kaydedilmesi esasen gösteriyor ki Hafter bu savaşı kazanamaz."

 

"Biz, Doğu Akdeniz'de herkesle iş birliğine varız ama bugüne kadar Yunanistan, Mısır, İsrail gibi bölgedeki diğer ülkeler bizi dışlayarak kendi aralarında iş birliği yapma girişiminde bulundu. Biz de onlara diyorduk ki Türkiye'nin olmadığı hiçbir anlaşma geçerli değildir, Türkiye'nin olmadığı hiçbir iş birliği de sonuçta netice getirmez. Bunu da attığımız adımlarla gösterdik. Oldu bittiye izin yok. Doğu Akdeniz'de iş birliği yapmak istiyorsanız bize gelin."

 

(Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okunmasına Yunanistan’dan gelen tepkinin sorulması üzerine) "Türkiye Cumhuriyeti’nde ezanın ya da Kur'an-ı Kerim'in nerede okunacağını biz başka birine mi soracağız? Türkiye'ye bu konuda akıl verecek son ülke Yunanistan. Avrupa'da camisi olmayan tek başkent Atina. Ayasofya, Türkiye Cumhuriyeti'nin mülküdür ve fethedilmiştir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha