• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çavuşoğlu: Libya’dan talep gelirse asker gönderme konusu değerlendirilecek

Çavuşoğlu: Libya’dan talep gelirse asker gönderme konusu değerlendirilecek
0 0

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya ile yapılan askeri iş birliği anlaşmasının, daha önce imzalanan anlaşmanın güncellenmiş hali olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, asker gönderme konusunda ise Libya’dan talep gelirse değerlendireceklerini belirtti.

15 Aralık 2019 Pazar 21:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ile yapılan güvenlik ve askeri iş birliği anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun teklifi hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı

 

Türkiye ile Libya Arasında Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye- Libya ilişkilerinin tarihi bir geçmişi olduğunu anlattı

 

Libya ile iki mutabakat zabtı imzalandığını anımsatan Çavuşoğlu, bunlardan birinin deniz yetki alanlarının sınırlandırılması, ikincisinin de daha önce imzaladıkları askeri iş birliği anlaşmasının güncellenmiş halinin yeniden imzalanması olduğunu kaydetti.

 

Deniz yetki alanlarıyla ilgili imzaladıkları mutabakat zaptının Meclis tarafından onaylandığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onayıyla yürürlüğe girdiğini belirten Çavuşoğlu, BM'ye de tescilini yaptırdıklarını ifade etti.

 

Benzer anlaşmalar geçmişte de var 

 

Askeri iş birliği anlaşmasının da Meclis’e sunulduğunu belirten Çavuşoğlu, Libya’ya Türk askerinin gönderilmesi ile ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:

 

Asker gönderme ayrı bir şey. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Eğer Libya tarafı bizden böyle bir talepte bulunursa bunu değerlendiririz' demişti. Bu anlaşmadan da bağımsız bir şekilde söylemişti ki zaten Libya ile bizim buna benzer askeri ve güvenlik anlaşmalarımız geçmişte de var. Onlardan böyle bir talep gelirse Sayın Cumhurbaşkanımız bunu değerlendirebileceğimizi zaten söylemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha