• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çavuşoğlu: Suudi Arabistan'la ilişkilerimizi bozmak istemeyiz ama bizim ilkelerimiz var

Çavuşoğlu: Suudi Arabistan'la ilişkilerimizi bozmak istemeyiz ama bizim ilkelerimiz var
0 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den iadesini talep ettiği 84 kişilik listesyi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a teslim ettiğini söyledi.

21 Kasım 2018 Çarşamba 00:50

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği rezidansında Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündemi değerlendirdi.

 

ABD tarafıyla özellikle Gülen Cemaati, ABD'nin PKK'ya desteği, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suriye konularını ağırlıklı olarak konuştuklarını kaydeden Çavuşoğlu, yapıcı temaslarda bulunduklarını bildirdi.

 

Türkiye'nin ABD'den iadesini talep ettiği 84 kişinin listesini Pompeo ve Bolton'a teslim ettiğini açıklayan Çavuşoğlu, "ABD'den iade edilmesini istediğimiz 84 kişinin isim listesini verdik. Zaten bu listeyi telefon görüşmesinde Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica etmişti. Ve Trump'a iletilmek üzere listeyi verdik" dedi.

 

Kaşıkçı cinayeti konusunda Türkiye'nin pozisyonunun net olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kaşıkçı cinayetinin sonuna kadar aydınlatılması konusunda ısrarcı olduğunu ve ABD'ye de bu şekilde iletildiğini belirtti.

 

'TALİMATIN KİMDEN ALINDIĞI AÇIĞA ÇIKMALI'

 

Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayeti konusunda aydınlatılmamış sorular olduğunu belirterek, "Talimatın kimden alındığının açığa çıkmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Kaşıkçı olayını "aydınlatılması gereken bir cinayet" olarak gördüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bunu siyasi bir konu olarak görmediğini söyledi.

 

Çavuşoğlu, "Kaşıkçı cinayetinden dolayı birçok ülke Suudi Arabistan'la ilişkilerini bozmak istemiyor, biz de istemeyiz; fakat cinayet aydınlatılmalı" dedi.

 

Bakan, "Birçok ülke Suudi Arabistan'la ilişkilerini bozmak istemiyor, biz de ilişkilerimizi bozmak istemiyoruz. Ancak bizim ilkelerimiz var. Talimatı kim verdiyse onun ortaya çıkması lazım. İstanbul'a bu kişiler kendileri gelmedi. Cumhurbaşkanımız Kral Selman'ın talimatı verdiğini düşünmüyorum dedi, ben de düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

 

Suriye konusuna da değinen Çavuşoğlu, Menbiç yol haritasının diğer bölgelere de uygulanması için Türk ve Amerikan ekiplerinin önümüzdeki günlerde bir araya geleceğini aktardı.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha