• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cemal Kaşıkçı olayı: 'Çöl Davosu' olarak adlandırılan Suudi Arabistan'daki yatırım zirvesinden kim çekildi, hangi firmalar hâlâ sponsor?

Cemal Kaşıkçı olayı: 'Çöl Davosu' olarak adlandırılan Suudi Arabistan'daki yatırım zirvesinden kim çekildi, hangi firmalar hâlâ sponsor?
0 0

Çok sayıda uluslararası kuruluş ve firma bugün Suudi Arabistan'da başlayacak olan yatırım zirvesine Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle katılmama kararı aldı.

23 Ekim 2018 Salı 12:23

Amerikalı, İngiliz, Hollandalı ve Fransız bakanlar da zirveye katılmayacaklarını duyurdu. Ancak 'Çöl Davosu' olarak nitelenen zirvenin sponsorları ise geri çekilmedi.

 

Zirveye 140 kuruluştan toplam 150 konuşmacının katılması planlanıyordu.

 

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı ziyaret etse de yatırım konferansına katılmayacağını açıkladı.

 

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox gelecek hafta yapılacak olan zirveye katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Fox'un basın danışmanı "Şu an katılmak için doğru bir zaman değil. İngiltere Kaçıkçı'nın kaybolması ile ilgili büyük endişe yaşıyor. Kaybolmasından sorumlu olanlar ortaya çıkarılmalı" dedi.

 

Hollanda ve Fransa Maliye bakanları da zirveden çekilen bakanlar arasında.

 

IMF Başkanı Christine Lagarde dahil bir dizi önemli katılımcı da Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamaması üzerine zirveye katılmaktan vazgeçti.

 

Virgin Group kurucusu Richard Branson da zirveye katılmayacağını açıklayan isimlerden. Branson, Suudi Arabistan'da yapmayı planladığı 1 milyar dolarlık yatırımı da askıya aldığını açıklamıştı.

 

Şu ana kadar zirveye gitmeyeceğini açıklayan en az 30 delege var.

 

 

İnternet sitesi hacklendi

 

Zirvenin başlamasına bir gün kala, konferansın internet sitesi de bilgisayar korsanları tarafından hacklendi.

 

Açılış sayfasına Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın eli kılıçlı bir çizimi ile diz çökmüş halde tasvir edilen Cemal Kaşıkçı görseli yerleştirildi.

 

Bilgisayar korsanlarının hackledikleri sitede yayınladığı mesajda ise "Dünya çocukları adına tüm ülkeleri Suudi rejimine yönelik yaptırımlar uygulamaya çağırıyoruz" dendi.

 

Kimler henüz zirveden çekilmedi?

 

Uluslararası finansal danışmanlık şirketleri McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, BCG, Oliver Wyman ve Bain & Co 'Çölün Davosu'nun sponsorları olmaya devam ediyorlar.

 

Almanya merkezli Siemens ile araştırma geliştirme şirketi SWFI da sponsorlar arasında kalmayı sürdürüyor. Bu şirketlerden şu ana kadar sponsorlukların geri çekildiği yönünde bir açıklama gelmedi.

 

BBC'nin ulaşmaya çalıştığı sponsor firmaların tamamı soruları yanıtlamayı reddetti.

 

Pakistan Başbakanı İmran Khan'ın da zirvenin katılımcıları arasında olması bekleniyor. PepsiCo'nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mohmood Khan da zirvede yer alması beklenen isimlerden.

 

Organizasyonun bir diğer sponsoru danışmanlık firması Roland Berger, gelişmeleri ve pozisyonlarını değerlendirdiklerini ifade etti.

 

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ise küçük bir delegasyonla zirvede yer alacak.

 

Ancak zirvenin internet sitesinde yer alan 'Konuşmacılar' sayfası, yayından kaldırılmış durumda.

 

Çöl Davosu, Suudi Arabistan Varlık Fonu tarafından organize ediliyor ve 3 gün süren zirvede firmalara Suudi Arabistan'da büyük iş anlaşmaları yapma imkânı sunuluyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha