• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cenazenin sokakta bekletilmesi meclis gündeminde

Cenazenin sokakta bekletilmesi meclis gündeminde
0 0 1

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak’ın Silopi ilçesinde, vurulan 11 çocuklu Taybet İnan’ın, 7 gündür cenazesinin sokakta bekletilmesi meclis gündemine taşındı.

24 Aralık 2015 Perşembe 16:55

BAHAR KILIÇGEDİK/HABERDAR

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak’ın Silopi ilçesinde, vurulan 11 çocuklu Taybet İnan’ın, 7 gündür cenazesinin sokakta bekletilmesi meclis gündemine taşındı.  HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, “Türkiye için utanç dolu bir durum olan, cenazenin sokak ortasında öylece bırakılması konusunda acilen bir girişiminiz olacak mıdır” diye İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya cevaplaması için soru önergesi sundu.

 

Taybet İnan’ın vurulduktan sonra, cenazesinin sokak ortasında kaldığı oğlu Mehmet İnan’ın basına yaptığı açıklama ile ortaya çıktı. Mehmet İnan, annesi ile birlikte  vurulan amcası Yusuf İnan’da  cenazesinin bir evin bodrumunda bekletildiğini söyledi. İki kez cenazeyi almak için girişimde bulunmalarına rağmen çatışmalar nedeniyle cenazeleri alamadıklarını söyledi.

 

Halkların Demokrasi Partisi Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, taybet İnan’ın cenazesinin sokak ortasında bekletilmesini TBMM’ye taşıdı. Polis ve asker saldırısı nedeniyle cenazesinin alınamadığını iddia eden HDP’li vekil İrmez, Halit İnan, eşi Taybet İnan, kayınbiraderi Yusuf İnan’ın sokağa çıkma yasağı sırasında keskin nişancılar tarafından ateş edilerek vurulduğunu söyledi.

 

SAVAŞTA BİLE ÖLÜYE SAYGI ESAS

 

Polislerin, ambulansın olay yerine geçişine izin vermemesinden dolayı Yusuf İnan ve Taybet İnan’ın yaşamını yitirdiğini belirten İrmez, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya cevaplaması için yazılı soru önergesi sundu. Soru önergesinde, "Savaşta bile ölüye saygı esastır. Cenazelere dahi savaş ilan eden bu siyasi histeriğin giderek ülkeyi bir uçuruma doğru sürüklemesi kamuoyunda ciddi bir endişe yaratmaktadır" dedi.

 

SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILDI MI?

 

Milletvekili İrmez, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yaralanma ve ölüm olaylarına siyasi, askeri ve idari sorumluları kimler olduğunu ve soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu. İrmez, "Türkiye için utanç dolu bir durum olan, cenazenin sokak ortasında öylece bırakılması konusunda acilen bir girişiminiz olacak mıdır? En azından çocuğunun annesinin cenazesini alıp bir mezara kavuşturma talebini dikkate alacak mısınız” diye sorular yöneltti.  

 

KAYNAK: HABERDAR 

0 0 1
YORUMLAR
  • Ziyaretçi
    nedım dıcle24 Aralık 2015 Perşembe 17:55 dini her türlü düntevi işinde kullanan munafık akp ye lanet olsun
YORUM EKLE

captcha