• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ceylanpınar’da bir çocuk yaşamını yitirdi, ilçe halkı göç ediyor

Ceylanpınar’da bir çocuk yaşamını yitirdi, ilçe halkı göç ediyor
0 0

Serekaniye’den Ceylanpınar’a atılan roket sonucu bir çocuk hayatını kaybetti, bir çocuk da yaralandı.

10 Ekim 2019 Perşembe 15:15

Ceylanpınar’daki yurttaşlar güne havan ve top sesleri ile uyandı. Dünden bu yana TSK’nin Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Serakaniye ilçesine başlattığı operasyon devam ediyor. Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki Serekaniye’den Ceylanpınar’a iki havan mermisi atıldı. Atılan havan mermisinden biri boş bir araziye, diğeri ise Cumhuriyet Mahallesinde bir evin bahçesine düştü.

 

Düşen havan sonucu 11 yaşındaki M.G ve 14 yaşında İ.K adındaki çocuklar yaralandı. Çocuklar olay yerine gelen ambulanslar ile Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çocuklardan durumu ağır olan 14 yaşındaki İ.K, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği sıra yolda yaşamını yitirdi. Başından aldığı darbe sonucu öldüğü belirtilen İ.K hakkında yetkililer hiçbir açıklama yapmadı. Cenazenin Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu’nda bekletildiği öğrenildi. Omzundan yaralı olan 11 yaşındaki M.G’nin tedavisi ise Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde devam ediyor.

 

Yaşanan olaydan sonra TSK sabah saatlerinden itibaren Serekaniye’ye yönelik başlattığı havan ve top atışları aralıksız sürüyor. TSK, Serekaniye’ye sabah saatlerinden şimdiye kadar yaklaşık 100 havan atışı gerçekleştirdi.

 

Ceylanpınar adeta askeri araç, ambulans ve polis araçları ablukasında. Her sokakta her caddede bunlarla karşılaşmak mümkün. Özellikle basının bilgi ve görüntü almamasına izin verilmiyor.

 

Öte taraftan Ceylanpınar Hastanesin de üst düzey bir güvenlik önlemi var. Basının görüntü alması yasaklandı. Hastane’nin acil servisi ise güvenlik şeridi ile kapatılmış durumda. Yurttaşların ön kapıdan hastaneye girmesine izin verilmiyor.

 

Ceylanpınar’da bu sabah yaşananlar bunlarla da sınırlı değil. İlçe sakinleri sabah saatlerinden başlayarak ilçeyi terk ediyor. Can ve mal güvenliklerinin olmadığını belirten yurttaşlar, başka şehirlere göç ediyor.

 

Bunlardan biri olan Salih Aslan “Ne canımızın bir önemini bıraktılar ne de malımızın” şeklinde yaşanlara tepki gösterdi. Aslan, “Dünden beridir devletin kendi yurttaşı için yaptığı tek şey, Belediye hoparlörlerinden sokağa çıkmamamız uyarısı. Oysa evlerimizde de ölebiliriz.  İşlerimize gidemiyoruz, dışarı çıkamıyoruz. Marketler, fırınlar kapalı. Devlet vatandaşını hiçe saymış durumda” şeklinde tepkisini dile getiren Aslan ailesi ile birlikte ilçeden ayrıldı.

 

İlçeden ayrılan memur ve öğretmenler de duruma tepkili. İlçede ismini vermek istemeyen ve öğretmenlik yapan bir yurttaş, okulların tatil edildiğini fakat bunun yeterli bir önlem olmadığını belirtti. Devletin vatandaşının canını ve malını korumakla mükellef olduğunu dile yurttaş, devletin kendi yurttaşına yönelik önlemlerin artırılması gerektiğini vurguladı.

 

KAYNAK: AHVAL - ÖZGÜR YILMAZ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha