• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP Genel Sekreteri Böke: Son iki günde kişi başına düşen borcumuz 422 TL arttı

CHP Genel Sekreteri Böke: Son iki günde kişi başına düşen borcumuz 422 TL arttı
0 0

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Türk Lirası’nın son iki gündeki değer kaybından dolayı kişi başına düşen borç miktarının 422 lira daha arttığını ifade etti.

30 Eylül 2020 Çarşamba 00:00

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Programı (YEP) eleştirerek, “Gerçeklerden kopuk, güven vermeyen bir program olduğunu TL’nin hızla devam eden değer kaybında görüyoruz”dedi. Böke, Türk Lirası’nın son iki gündeki değer kaybından dolayı kişi başına düşen borç miktarının 422 lira daha arttığını ifade etti.

 

Böke, sosyal medya hesabından Bakan Albayrak tarafından bugün açıklanan Yeni Ekonomik Programı (YEP) değerlendirdi.

 

Böke, ekonomik programın TL’nin değer kaybı sorununu çözmediğini belirterek, “Çözmediği YEP’in açıklandığı gün TL’nin 8 kuruş değer kaybında belli. İktidar kurduğu antidemokratik, hukuksuz, rantçı düzenle güveni yok etti. Bu düzene devam edeceğiz dediği YEP ile güvensizlik arttı”dedi.

 

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI FAKİRLEŞME DEMEK

 

Türk Lirası’ndaki değer kaybının dış borcun pahalanması ve fakirleşme olduğunu ifade eden Böke, mesajlarına şöyle devam etti: “Sırf şu son 2 günde TL yaklaşık 20 kuruş değer kaybetti. Önümüzdeki yıl ödememiz gereken dış borcumuz 35 milyar TL daha pahalı. Kişi başına sadece şu 2 günde 422 TL daha borçluyuz artık.

 

TL’nin dolar karşısında her yüzde 10 değer kaybı 1,5 puan enflasyon demek. Halk için hayat pahalılığı demek. Sadece bu sene başından beri yüzde 30’a yakın değer kaybetti TL. Bu koşullar ortadayken bırakın enflasyonun artacağı gerçeğini görmek, iktidar enflasyonun düşeceğini iddia ediyor!”

 

Böke, Bakan Albayrak tarafından açıklanan programın gerçeklerden kopuk ve güven vermediğini, TL’nın hızla devam değer kaybında görüldüğünü belirterek, “Havalı” kelimelerle süslenmiş YEP dijital dönüşüm diyor. Oysa aynı günlerde EBA çöküyor, 750 bin öğrenci TV’siz, 3 milyon ise internetsiz…”dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha