• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP Kaz Dağları’nda: Haklıyız, sesimizi daha güçlü çıkaracağız

CHP Kaz Dağları’nda: Haklıyız, sesimizi daha güçlü çıkaracağız
0 0

CHP İzmir il örgütü, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel ve çok sayıda partili çevre nöbetine destek vermek için Çanakkale’deki Kaz Dağları’na akın etti.

11 Ağustos 2019 Pazar 11:03

BirGün’den Aycan Karadağ ve Berkay Sağol’un haberine göre, ‘bu topraklar sahipsiz değil’ diyen Belediye Başkanı Soyer, “Bir altın madenine, atalarımızın yadigârını teslim etmeyeceğiz. Kaz Dağları’nı sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

 

Soyer: Sesimiz Kanada’ya ve onları besleyen damarlara ulaşacak

 

Maden sahasındaki incelemenin ardından nöbet alanındaki doğa eylemcileriyle buluşan Soyer, bölgedeki tablonun ‘insanın içini parçaladığını, yürek sızlattığını’ söyledi.

 

Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün bu talana karşı büyük bir direniş ruhu var. Bu güç her türlü siyasi farklılığın ötesinde insanları buluşturan bir güç. Haklı olduğumuzu biliyoruz ama sesimizi de güçlü bir şekilde çıkaracağız. O ses Kanada’ya, bunları besleyen damarlara ulaşacak. Hep beraber daha güçlü olacağız.”

 

İl başkanı Yücel: Bu iş devam ederse doğa kıyımı büyüyecek

 

CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel de, Kazdağları’nda yaptığı basın açıklamasında, doğayı katledenlerin sorunu çarpıttıklarını savundu.

 

Yücel, “AKP’li yöneticiler, sanki altın madeni ararken tek sorun siyanürün kullanılmasıymış gibi ‘Siyanürle altın aranmayacak’ açıklaması yaparken, Maden şirketinin Ceo’su ‘Altının çıkarılmasının son aşamasında siyanür kullanacağız’ diyor”ifadelerini kullandı.

 

Halkın tepkisini azaltmak için kesilen ağaçların sayısınının azaltılmaya çalışıldığını kaydeden il başkanı, “Bir anne babanın, kendi evladının canına kıyması neyse, Kaz Dağları’nda yapılan odur. Tam 190 bin ağaç, 190 bin cana kıyıldı Kaz Dağları’nda. Daha acısı, bu iş devam ederse daha fazlasına da kıyılacak” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha