• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'li Öztunç'tan RTÜK dosyası: "Personelin 'küçük reis' diye hitap ettiği RTÜK Başkanı koruma ordusuyla geziyor"

CHP'li Öztunç'tan RTÜK dosyası:
0 0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında RTÜK'te yaşanan olayları anlattı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 23:52

Öztunç, "Personelin 'küçük reis' diye hitap ettiği RTÜK Başkanı koruma ordusuyla geziyor. Putin, Erdoğan geliyormuş gibi güvenlik önlemleri mevcut" dedi. "AKP'li Başkan Ebubekir Şahin'e reis demeyen liyakatli isimler başka yerlere gönderiliyor" diyen Öztunç, "Hükümet tasarruftan bahsederken gereksiz yere TOBB'dan kiralanan iki kata 150 bin TL ödeniyor. 28 adet daire başkan yardımcısı var maaşları 10 bin 500 lira. Akrabalar istisnai kadrolardan işe başlatılıyor" açıklamasını yaptı.

 

Eski RTÜK Üyesi, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, RTÜK'te yaşanan başı bozuk düzeni örneklerle anlattığı basın toplantısında şunları söyledi:

 

"RTÜK Başkanı Erdoğan'a özeniyor"

 

"RTÜK, tarihinde hiç olmadığı kadar kötü yönetiliyor. RTÜK'ün son başkanı Ebubekir Şahin, kendisini RTÜK'ün sahibi olarak görüyor. Personelin küçük reis diye hitap ettiği Şahin, Tayyip Erdoğan'a özenerek koruma ordusu ile geziyor. Şahin, binaya geldiğinde Trump, Putin ya da Erdoğan RTÜK'e geliyormuş gibi güvenlik önlemleri alınıyor.

 

"RTÜK'ün binası sanki yetersizmiş gibi TOBB binasından iki kat kiralandı. Bu iki kat için ödenen kira bedeli aylık 150 bin TL. Tasarruftan söz eden AKP iktidarı RTÜK'teki bu savurganlığa sessiz kalıyorlar. Aynı zamanda başkanlık katı boşaltıldı. Hukuk ve Basın daire başkanlıkları başka katlara alındı ve sadece başkanlık makamı kaldı. Başkanlık makamı ise şu anda yenileniyor ve ciddi paralar harcanıyor."

 

"AKP'li vekillerin akrabalı işe alınıyor"

 

"48 RTÜK personeli strateji daire başkanlığına gönderildi. Bu 48 personelin tamamı RTÜK'ün hafızası olan, liyakatlı isimler. Ama AKP'li olmadıkları ya da sadece görevlerini yaptıkları ve Ebubekir Şahin'e küçük reis demedikleri için bu görevlendirme yapıldı.

 

"Ebubekir Şahin göreve geldiğinden beri çok sayıda AKP'li vekilin yeğeni, gelini ve çocuğunu istisnai kadrodan başlattı. Ve bunların görevlerini daire başkan yardımcısı olarak belirledi. Bu yüzden 28 adet daire başkan yardımcısı bulunuyor. Her birinin maaşı 10 bin 500 lira. "

 

İsimleri açıkladı

 

"Bunlardan bazılar;

 

"Ömer Faruk Duran: SETA Başkanı Burhanettin Duran'ın kardeşi. Başkanlık müşaviri oldu. Psikolog. 10 bin ile 12 bin lira arasında maaş alıyor.

 

"AKP'li Sakarya eski Büyükşehir belediye başkanı Aziz Duran'ın yeğeni: KPSS olmadan istisnai kadro ile alındı. Milletin çocukları KPSS'ye giriyor, mülakatlara giriyor. İş bulmak için çırpınıyor ama AKP'lilerin çocukları, kardeşleri hemen üst düzey görevlere getiriliyor

 

"Mehmet Said Akman: Strateji Daire Başkan yardımcısı oldu. Lise muzunu aslında. 2 yıllık açık öğretimi sonradan bitirdi. Ombudsman Yahya Akman'ın kardeşi. Torpili engellemesi gereken Ombudsman'ın kardeşi torpil ile işe başlıyor, hem de daire başkan yardımcısı olarak. KPSS'ye girmeden bu göreve başladı.

 

"İlke Akman: Eski AKP Ankara İl Başkanı Nurettin Akman'ın gelini. Pilates hocası. Ankara Büyükşehirde istisnai kadro ile başlatıldı. 2 gün sonra RTÜK'e alındı. Kamuoyu daire başkan yardımcısı oldu. Raiting ölçümlerini denetliyor. Pilates hocasının raiting ile ne alakası vardır. Üstelik özel oda istedi ve 30 bin TL masraf yapılarak özel bir oda yapıldı.

 

TBMM Genel Kurulu'nda RTÜK hakkında konuşan CHP'li Öztunç, pilates hocasının da daire başkan yardımcısı yapıldığını vurguladı ve şöyle devam etti:

 

"AKP iktidarı bir yandan tasarruftan söz ediyor ama bir yandan da ciddi bir savurganlık var. Benim de bir dönem üyeliğini yaptığım Radyo Televizyon Üst Kuruluna ilişkin birkaç bilgi vermek istiyorum. RTÜK'ün yeni başkanı, kendisine kurum içerisinde "küçük reis" diye hitap edilmesini istiyor ve aynı zamanda ciddi bir savurganlık yapıyor. Bakın, RTÜK'ün Bilkent'te altı katlı binası var. Altı katlı binası yetmiyormuş gibi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden iki kat yeniden kiralandı. Bunlara ödenen kira aylık 150 bin lira. "Tasarruf" diyorlar ama her türlü savurganlık var. Sadece yeni atanan bir personele yapılan odanın fiyatı 30 bin lira tuttu. 28 yeni daire başkan yardımcısı var. Bu daire başkan yardımcıları AKP'li vekillerin yeğenleri, çocukları, gelinleri; bizde isimleri bire bir mevcut. Her birinin maaşı 10 bin 500 lira, hepsi KPSS'siz alındı. 28 kişiyi 10 bin 500 liradan hesaplayın. Pilates hocası getirildi daire başkan yardımcısı yapıldı."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha