• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'li Tanrıkulu'ndan Başbakana: El Kaide kurucusunun adı caddeye hangi gerekçe ile verildi?

CHP'li Tanrıkulu'ndan Başbakana: El Kaide kurucusunun adı caddeye hangi gerekçe ile verildi?
0 0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, BirGün'ün haberiyle gündeme gelen bir sokağa El Kaide kurucusunun isminin verilmesi olayını TBMM'ye taşıdı.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 16:39

15 Temmuz darbe girişiminden sonra “FETÖ-PDY” ile ilgisi olan olmayan birçok kuruluş, örgüt ve kişinin, “terör örgütü üyeliği” ile suçlandığını hatırlatan Tanrıkulu, Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede "Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddia edilmektedir" ifadelerini kullandı.

 

Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

 

 

* Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddiası doğru mudur?

 

* İddia doğru ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verilmesinin gerekçesi nedir?

 

* Bahse konu caddenin daha önceki ismi nedir?

 

* Türkiye, El Kaide’yi “terör örgütü” olarak tanımaktan vazgeçmiş midir?

 

* El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adı bir caddeye nasıl ve hangi gerekçe ile verilmiştir?

 

* El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?

 

* El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne de kayyum atanacak mıdır?

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha