• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP: ‘Satılmayan’ şeker fabrikası arazisine villa dikilmesi ‘pişkinlik, gasp ve talan’

CHP: ‘Satılmayan’ şeker fabrikası arazisine villa dikilmesi ‘pişkinlik, gasp ve talan’
0 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bor Şeker Fabrikası’nın satılmayan arazisinin üzerine havuzlu villa yapılmasını ‘pişkinlik, gasp ve talan’ olarak değerlendirdi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 20:43

Ağbaba, “Yeni Türkiye bu, ülkeyi çiftlikleri gibi görüyor, çiftlik gibi yönetiyorlar” dedi.

 

2018 yılında yapılan özelleştirme ihalesinde Doğuş Çay’a satılan ancak Doğuş Çay’ın, fabrikayı devralmayarak DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’ne devrettiği Bor Şeker Fabrikası arazilerinin içinde yer alan sendika binası ve lojmanlarının yıkılarak villa yapıldığı ortaya çıktı.

 

‘Meclise araştırma önergesi vereceğiz’

 

Türkiye’nin son dönemde en çok tartıştığı konulardan şeker fabrikalarının satışı gündemde yerini koruyor. Ağbaba, hem Bor Şeker Fabrikası’ndaki son gelişmeler hem de diğer fabrikalarda özelleştirme sonrası olup bitenlerin araştırılması için Meclis önergesi vereceklerini kaydetti.

 

CHP’li yöneteci şöyle devam etti: “Çok uzağa gitmeye, çok araştırmaya gerek yok. AKP’yi anlamak için sadece şeker fabrikalarının satışına bakmak yeterli. AKP demek rant demek, talan demek, kamu mallarını peşkeş çekmek demektir. 25 milletvekili arkadaşımızla TÜRKŞEKER’e ait fabrikaları teker teker dolaşıp özelleştirmenin vatana ihanet olacağını haykırdık. Günlerce ‘Şeker vatandır vatan satılmaz’ dedik. Ancak yerli ve milli edebiyatı yapan AKP ,Türkiye’nin en yerli ve milli fabrikalarının satışından geri adım atmadı.”

 

Ağbaba, şeker fabrikası özelleştirmelerinin başından sonuna skandallarla dolu olduğunu savundu: “Örneğin Bor Şeker Fabrikası’nı satın alan firma fabrikayı devralmamak için elinden geleni yaptı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ihaleyi iptal etmek yerine firmaya ek süre verdi. Satın alan firma İhale şartnamesine aykırı bir şekilde fabrikayı başka bir firmaya devretti. Devir işlemi, hukuken mümkün olmasa da ÖİB bu devri de kabul ederek, halkın mallarının hülle yoluyla satışına göz yumdu.”

 

‘Üzerinde villa olan araziyi kime nasıl satacaksınız?’

 

Ağbaba şöyle devam etti: “Satışı tartışmalı olan Bor Şeker Fabrikası’nın bu kez de satışa konu olmayan 625 bin metrekarelik arazisiyle ilgili yeni bir skandal patlak verdi. DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin devlete ait araziler üzerinde bulunan sendika binasını yıkarak kendilerine havuzlu villa yaptırdıkları ortaya çıktı.Villa yapılırken gözlerini kapatan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın skandal ortaya çıkınca 625 bin metrekare araziyi apar topar temmuz ayında satışa çıkardığı, eylül ayında şeker fabrikasının arazi ihalesinin yapılacağı öğrenildi. Üzerinde villa olan araziyi kime nasıl satacaksınız? Adrese teslim ihale yapıp bir kez daha Türkiye’ye kendinizi rezil edeceksiniz.

 

‘Çirkinlik diz boyu, tuz kokmuş’

 

“Firma sahibi Dişli ailesinin Cumhurbaşkanı (Tayyip) Erdoğan’ın ismini kullanarak rahatça devlet arazilerine villa yapması pişkinliğin, talanın, gaspın ta kendisidir. Yeni Türkiye bu, ülkeyi çiftlikleri gibi görüyorlar, yönetiyorlar. Erdoğan’ın ismi söylenince  devlet malları talan edilebiliyor. Yağmalanabiliyor. Çirkinlik dizboyu. Tuz kokmuş.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha