• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP Trabzon Milletvekili Kaya: 'Yok' dedikleri uçakları bulduk

CHP Trabzon Milletvekili Kaya: 'Yok' dedikleri uçakları bulduk
0 0

CHP Trabzon Milletvekili Kaya, yangın söndürme uçaklarının bulunduğu THK Etimesgut Meydan İşletme Müdürlüğü'ne gidip yangın söndürme uçaklarını görüntüledi. Kaya, yangınlar devam ederken bu uçakların neden ‘atıl vaziyette’ durduğuna tepki gösterdi.

4 Ağustos 2021 Çarşamba 16:21

Türkiye’nin pek çok ilinde 28 Temmuz’dan bu yana devam eden orman yangınlarının büyük kısmı kontrol altına alınırken 5 ilde 14 farklı orman yangını devam ediyor.

 

Yangınla mücadelede gerekli tedbirlerin olmadığı ve Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının neden kullanılmadığı yönündeki muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Hava Kurumu’nun (THK) elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok”  demişti.

 

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise THK’nın elindeki uçakların 1960 model olduğunu ve uçabilecek durumda olmadıklarını söylemişti.

 

"Canlarımızın cayır cayır yanmasını önleyebilirdik"

 

Önceki gün THK’nın Ankara Etimesgut’taki hangarında bekletilen yangın söndürme uçaklarının görüntülenmesinin ardından bugün de CHP’li vekiller THK uçaklarını yerinde görmeye gitti.

 

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Ankara milletvekilleri Nihat Yeşil, Servet Ünsal ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ile birlikte THK’nın hangarda bekletilen uçaklarını yerinde gördükten sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"Türk Hava Kurumu (THK) yangın söndürme uçakları hangarda bekletiliyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin malı olan bu uçakların, ciğerlerimiz yanarken bekletilmesini, uçmamasını anlayabilmiş değiliz.  Uçakların yangınlara müdahale etmemesi, izah edilir bir durum değil. Yangınlara bu uçaklarla çok kısa sürede müdahalede bulunabilirdik. İnsanlarımızın ölmesini, ciğerlerimizin kül olmasını, canlarımızın cayır cayır yanmasını önleyebilirdik.  Neden yapılmadığını AKP yetkilileri kamuoyuna açıklayacaktır"

 

Son günlerde sosyal medyada bir video dolaşıyor. Bu videoda Türk Hava Kurumu’na ait, geçmişte ülkede ve çevre ülkelerdeki yangınların imdadına yetişen, onlardaki yangınları söndüren ve ülkelerinin başbakanları tarafından ismi ‘yangın kuşu’ olan uçaklarımız vardı. Hepimizin gurur duyduğu uçaklarımız vardı.

 

Şimdi o uçaklarla bir şayia dolaşıyor. O uçaklar vardı yoktu, bakımları yapılmamıştı gibi birçok şey konuşuluyor. Bugün bu uçaklar var mı yok mu tespit etmek için Ankara milletvekillerimizle birlikte Etimeskgut meydan işletme müdürlüğünün önüne geldik."

 

Kaya, daha sonra arkasında duran uçakları göstererek, "Burada 5 tane uçağımız atıl vaziyette duruyor. Burada soruyoruz; bugün Türkiye cayır cayır yanıyor. Ormanlarımız cayır cayır yanıyor. Ağaçlarımız yanıyor. Kuşlarımız yanıyor. Canlılar yanıyor. Hayvanlar yanıyor, insanlar yanıyor, evler yanıyor. Ciğerlermiz yanıyor. Durum buyken, bu ülke bütün imkanlarını seferber edip bu yangına bir damla su dökme gayreti içindeyken, bu uçaklar burada neden atıl vaziyette duruyor. Bu soruya bu ülkeyi yönetenler çıksın cevap versinler" diye sordu.

 

Kaya, "Bu uçaklar neden kullanılmıyor? Bu uçaklar neden kullanılır hale getirilmiyor?" ifadeleriyle tepki gösterdi.

 

CHP’li belediyeler bakım ve işletme masraflarına talip oldu

 

Öte yandan CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı, yaptıkları toplantıda Türkiye'nin farkı yerlerinde devam eden yangınlar nedeniyle Türk Hava Kurumu'nun kullanılamayan yangın söndürme uçaklarının bakım ve işletme masraflarını karşılama önerisinde bulundu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu, bugün CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanının "THK uçaklarını aktif hale getirmeyeye hazırız" çağrısına destek istedi.

 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “11 Büyükşehir Belediye Başkanımız, THK uçakları için çağrı yaptı. “Uçakları aktif hale getirmeye hazırız” dediler. Ben halkımızı ve iş insanlarını belediye başkanlarımıza desteğe çağırıyorum. Susma zamanı değildir” çağrısı yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha