• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çin’in İstanbul başkonsolosu: 11 milyonu eve kapattık, salgını böyle yenebilirsiniz

Çin’in İstanbul başkonsolosu: 11 milyonu eve kapattık, salgını böyle yenebilirsiniz
0 0

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde tespit edilen yeni tip corona virüsün Çin'deki son durumu ve önlemleri değerlendiren Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, ülkede yaklaşık 3-4 aydır ölüm yaşanmadığını söyledi.

25 Kasım 2020 Çarşamba 13:46

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, ‘corona’nın kaynağı kabul edilen Wuhan kentini kastederek, “11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız” dedi.

 

Başkonsolos Cui Wei, DHA’ya yaptığı değerlendirmede Türkiye’de son bir aydır artan hasta sayısının, taburcu olanların sayısından daha fazla olduğunu da belirterek, “Bazen bu makas aralığı çok açılıyor. Bu biraz endişe verici” dedi.

 

Wei, Çin’de yaklaşık üç-dört aydır ölüm yaşanmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Şimdiye kadar toplam vefat sayısı 4 bin 634. Bu rakam çok uzun zamandır bu şekilde duruyor. Pekin’de en son bir pazardan çıktı. Pazarda tamamen bir tarama araştırması yapıldı. Balık ithal eden bir dükkan içerisinde balık kesilen o tahta üzerinde virüs çıktı.”

 

‘Sonuç alamazsınız’

 

Virüsle mücadelede aldıkları tedbirleri şöyle anlattı: “Virüsün olduğu dönemlerde çok sert tedbirler alıyorduk. Salgının durumuna göre kademeli bir şekilde tedbirleri ya artırıyor ya da azaltıyorduk. 11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız. Normal, güzel bir yaşam mı istiyoruz. Bunu istiyorsak gerçekleştirmek için muhakkak kısa zaman içinde göz önünde tedbirler alınması lazım. Ancak bu şekilde kısa zaman içinde bu durumu halledebilir ve normale dönülebilir. Ya gevşek olacak ve çok uzun sürecek ya da sert olacak ve kısa sürecek.”

 

“Biz başından beri önleme ve kontrol etmeyi aynı cümle içinde kullanılıyoruz” diyen Wei “Sıfır vakaya düşürmenin yolu devamlı kontrol sisteminde olmak. Örneğin sağlık çalışanlarına, gümrük çalışanlarına isteseler de istemeseler de test yapıldı. Çünkü onlar risk altında” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha