• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Çocuğa tecavüze saygın tutum indirimi" haberini yapan gazetecinin dosyasında ne ile suçlandığının delili yok

0 0

14 yaşındaki çocuğa tecavüz eden sanığa ‘saygın tutum’ indirimi haberinden dolayı yargılanan gazeteci Felat Bozarslan’ın duruşması ertelendi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 15:42

Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğa tecavüz eden sanığa ‘saygın tutum’ indirimi uygulayan mahkeme kararını haberleştirerek ‘yayın yasağını ihlal ettiği’ iddiasıyla yargılanan DHA muhabiri Felat Bozarslan’ın duruşması Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Duruşmaya gazeteci Bozarslan’ın avukatı İmren Bayhan Bozarslan katıldı. Mahkeme hakimi, söz konusu suça konu haberin dosyada olmadığı belirtti. Bunun üzerine söz alan avukat Bayhan Bozarslan, iddianameyi hazırlayan savcının dava konusu olan delili dosyaya koymamasından kaynaklı suç konusu bir delilden bahsedilemeyeceğini belirterek, müvekkilinin delil yetersizliğinden beraatine karar verilmesini talep etti.
 

Karar verilmesi beklenen celsede, suça konu olarak gösterilen delilin istenmesi için duruşma 20 Kasım tarihine erteledi.

 

KARAR YASAYA VE USULE AYKIRIArtıgerçek'te yer alan habere göre; Dosyaya getirilen gizlilik kararını ve yayın yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 4,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan gazeteci Bozarslan ise yargılama safhasında verdiği savunmada, mahkemenin aldığı ‘yayın yasağı’ kararının usule ve yasaya aykırı olduğunu söyledi. Haberleştirmek için takip ettiği ‘Cinsel istismar’ davasının duruşmalarının 1,5 yıl boyunca açık devam ettiğini, mağdurun ifadesinin bile açık celsede alındığını ifade eden Bozarslan, mahkemenin karara yayın yasağı koyamayacağı gibi, bu kararın da kendilerine ve ajanslarına iletilmediğini belirtti. Bozarslan’ın, söz konusu haberi yaparak, yayın yasağına gerekçe olan  ‘mağdurun onuru, haysiyeti ve şerefinin zedelenmemesi’ gibi bir hususun gerçekleşip gerçekleşmediğinin mağdur ve ailesine sorulması talebi ise mahkeme tarafından reddedilmişti. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha