• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Çocukları dağa kaçıranlar' soruşturması soyut kaldı, savcılık takipsizlik verdi

'Çocukları dağa kaçıranlar' soruşturması soyut kaldı, savcılık takipsizlik verdi
0 0

HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde sürdürülen eylemin 2014’teki versiyonuna ilişkin açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

11 Eylül 2019 Çarşamba 13:28

"Çocuklarımızı dağa kaçırdılar" iddiasıyla bazı ailelerin HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde eylemi sürüyor. Eylemle ilgili çeşitli iddialar var. Kimi iddialara göre, eylem AKP iktidarı tarafından yönlendiriliyor, kimi iddialar göre ise amaç HDP'yi kapatmak için gerekçe oluşturmak. 

 

Çocuklarının kayıp olduğu iddiasıyla bazı ailelerin Halkların Demokratik Partisi (HDP) önünde yaptığı eylemin bir benzeri 2014 yılında yapılmıştı.

 

O dönemki parti Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ydi. Savcılık soruşturma başlatmıştı. Ancak o soruşturmada iddialarla ilgili somut delil bulunamadı ve savcılık takipsizlik kararı verdi. 

 

Diyarbakır'da 2014 yılında 11 aile, çocuklarının 'dağa götürüldüğü' iddiasıyla dönemin partisi BDP İl Örgütü’nün binasına saldırıda bulunmuş ve bazı partililer yaralanmıştı.

 

Daha sonra parti binası önünden Dağkapı Meydanı’na eylemlerini taşıyan ailelere, AKP hükümeti ve partiye yakın sivil toplum örgütleri destek vermişti. 

 

Ailelerin 'çocuklarının zorla dağa kaçırıldı' yönündeki iddiaları üzerine dönemin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, re’sen soruşturma başlatmış, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından yapılan açıklamada, "2014/16234 soruşturma numarası ile çocukları Lice’ye götürenler ve alıkoyanlar hakkında soruşturma devam etmekte olup, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir" denilmişti. 

 

Soruşturmanın başlatılmasının ardından 19 Mayıs 2014'te başlatılan eylem, kamuoyundan istediği sonucu ve desteği alamayınca bir süre sonra sessizce sonlandırılmıştı.

 

Başsavcılıkça yürütülen soruşturma ise, içi boş olduğundan dolayı aynı yıl takipsizlikle sonuçlandı. "Soyut olan iddiaların, her türlü şüpheden uzak olması" nedeniyle takipsizlikle sonuçlanan dosyaya dair sonrasında herhangi bir açıklamada da bulunulmadı.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, beş yıl aradan sonra HDP İl Örgütü yöneticileri hakkında aynı iddialarla soruşturma başlattı.

 

Savcılığın soruşturma başlattığı isimlerden İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan, 31 Mart seçimlerinde Bağlar Belediyesi Başkanı, Hülya Alökmen ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi olarak seçilmişti. Ancak KHK ile ihraç edilmiş olmaları nedeniyle mazbataları verilmeyen Ceylan ve Alökmen, 13 Mayıs 2019'da yapılan kongrede HDP İl Eşbaşkanlığı görevine geldi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha