• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çorlu tren kazası davasında savcı mütalaasını açıkladı: Sanıkların tutuklanmaları isteminin reddi talep edildi

Çorlu tren kazası davasında savcı mütalaasını açıkladı: Sanıkların tutuklanmaları isteminin reddi talep edildi
0 0

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili açılan davanın dördüncü duruşmasında cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.

10 Aralık 2019 Salı 19:19

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesinde meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren katliamıyla ilgili dava, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. 328 kişinin de yaralandığı tren kazasıyla ilgili açılan davanın dördüncü duruşmasında cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.

 

Mağdur ve müştekilerin katılma taleplerinin kabulü, baroların katılma talebinin reddi, geçen duruşma müzekkere yazılan teknik üniversitelere yeniden müzekkere yazılarak bilirkişilik vasıflarına haiz akademik personel listesinin gönderilmesinin istenilmesi, tanıkların mahkeme huzurunda beyanlarının alınmasına yönelik taleplerin reddi, tanık Mümin Karasu için yazılan talimatın dönüşünün beklenilmesi, müşteki Coşkun Yıldız'ın beyanında belirttiği 'hırsızlık' suçu açısından Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması, atılı suçun katalog suçlardan olmayışı, sanıkların duruşmayı takip etmeleri, kaçma şüpheleri bulunmaması nedeniyle sanıkların tutuklanmaları yönündeki talebin reddi, adli kontrol tedbirlerinin aynen devamı ve bilirkişi heyetinin kesinleşmesinin ardından olay mahallinde bilirkişilerce keşif yapılması talep edildi.

 

Mahkeme heyeti, avukatların beyanlarının ardından ara kararını açıkladı. 4. duruşmanın ara kararında "Tanık Tevfik Baran Önder'in ifadesi için İstanbul Anadolu'ya yazılan talimatın iadesine, diğer tanıkların huzurda dinlenilmesine ilişkin talebin reddine, tutuklama taleplerinin reddine, AFAD İl Müdürlüğüne ve il sağlık müdürlüğüne yazı yazılarak olayın bildirildiği ana ve yapılan işlemlere dair bilgi istenilmesine, TCDD Genel Müdürlüğü'ne hattın daha önce kapatılıp kapatılmadığı ve nedenleri hususunun sorulmasına, yol kontrol bekçiliğine alım yapılmasına ilişkin hususların bildirilmesinin istenmesine, tefrik edilen soruşturma dosyasının geldiği aşamanın sorulmasına, yağış verilerinin fiziki ve dijital verilerinin temin edilmesine, İTÜ ve YTÜ'ye yazılan müzekkere akıbetlerinin sorulmasına, keşif hususunun bilirkişi işlemleri tamamlandıktan sonra değerlendirilmesine, Baroların katılma taleplerinin reddine, sanıklar hakkında verilen adli kontrol kararlarının devamına" denilirken, duruşma 21 Nisan 2020 tarihine ertelendi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha