• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çorum'un yarısı korona!

Çorum'un yarısı korona!
0 0

SES Çorum Şube Başkanı Didem Azapcı, salgının kentin yarısına yayıldığı belirterek, hastanelerdeki doluluk nedeniyle yurttaşların karantina süreçlerini evlerinde geçirdiğini söyledi.

21 Eylül 2020 Pazartesi 13:26

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı yaşanan can kaybı ve vaka sayısındaki artış devam ediyor. Resmi rakamlara göre, İstanbul, Ankara ve Konya en çok vaka sayısının görüldüğü kentlerin başında geliyor. Ancak, sağlık örgütlerine göre bu yerlerin yanı sıra diğer kentlerde de benzer bir durum yaşanıyor. Mevsimlik işçilerin yoğun olduğu yerlerden Çorum da bu kentlerden birisi. 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çorum Şube Başkanı Didem Azapcı, salgının kentin yüzde 50’sine yayıldığını aktardı. Hastanelerin dolduğunu ve bundan kaynaklı hastaların karantina süreçlerini evlerinde geçirmek zorunda kaldıklarını aktaran Azapcı, önlemlerin zamanında ve yeterli düzeyden alınmamasını eleştirdi.  

 

ÖNERİLER

 

Kentte uzun bir süredir sağlık çalışanlarına test yapılmadığını dile getiren Azapcı, test yaptırmak için giden yurttaşlarda ise pozitif vakalarla temaslı olup olmadıklarının sorulduğunu kaydetti. Sadece maske takmakla salgınla mücadele edilemeyeceğini belirten Azapcı, “Sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda kamu kurumlarının işleyişi belli bir süre durdurulabilir. Öncelikle denetimlerin sıkı yapılması lazım” önerilerinde bulundu.  

 

‘KISITLAMALAR YANLIŞ YAŞ GRUBUNA GETİRİLDİ’

 

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verileri de eleştiren Azapcı, sadece Çorum’da 16 kişinin öldüğü bir gün ülke genelinde 56  can kaybı açıklamasının yapıldığını belirtti. Azapcı, “Hepimiz bir rehavete kapıldık, bunun asıl nedeni de sürecin çok uzamasıdır. Hastalığın yayılımı belli bir kesimde tutulabilecekken şuan çok çok artmış durumda. 65 yaş üstüne kısıtlamalar getiriliyor ama pandemi servislerine gelen hastaların büyük çoğunluğu bu yaş grubundan. Bu da sokağa çıkma yasaklarının yanlış yaş grubuna getirildiğini gösteriyor. Esas sokağa çıkması yasaklanacak kişiler serbest oldukları için korunması amaçlanan 65 yaş üstü patır patır öldü ve hala da ölmeye devam ediyor. Önlemi aldık ama yanlış kişilerden aldık” şeklinde konuştu. 

 

MEVSİMLİK İŞÇİLER

 

Mevsimlik işçilerinin yaz başından itibaren il il çalışarak, Çorum’a geldiğini ifade eden Azapcı, “Mevsimlik işçilerinin birey olduğu kabul edilmedi. Onlara ‘yaz aylarında çalışacak köleler’ gözüyle bakıldı. Salgın süreci başladığından beri mevsimlik işçilerin adının geçtiğini hiç duymadım. Bundan sonra da geçmeyecek” dedi.

 

TETİK: 15 TESTEN 13’Ü POZİTİF

 

SES Çorum Şube yöneticisi Erdi Tetik ise, iki servisle başlayan sürecin şuan tam kapasite çalışan 8 servisle devam ettiğini söyledi. 2 hastanede daha pandemi servisi kurulduğunu aktaran Tetik, bazı hastaların da ilçelere gönderildiğini dile getirdi. İlk süreçte her 15 testten 1’inde vaka çıktığını ifade eden Tetik, “Şuan 15 hastanın en az 13’ü pozitif durumda. Sadece benim çalıştığım hastanede günlük 220 testten 180’i pozitif çıkıyor. Bu artışın nedeni de normalleşmeden sonraki tatil sezonu ve Çorum’un birçok ile gidişte yol güzergahında olması” dedi. 

 

Yasakların kademeli olarak kalkası gerekirken bir anda kaldırıldığına dikkat çeken Tetik, şunları söyledi: “Yasaklar kalkınca insanlar çok rahat hareket etmeye başladı. Denetimlerin daha düzenli, kontrollü yapılması gerekiyordu. En azından bir yılımızı gözden çıkarmamız gerekiyordu. Şimdi okulların açılması gündemde, sürekli ‘sokağa çıkmayın’ diyorlar ama yüz yüze eğitim gündemde. İnsanlara eşit davranılması lazım, benim yakınım diye ihlallere göz yummamak lazım.”

 

‘RAKAMLAR GERÇEKÇİ DEĞİL’

 

“Pandeminin ilk anından beri çalışan bir sağlık çalışanı olarak rakamların gerçekçi olduğunu düşünmüyorum” diyen Tetik, şöyle devam etti: “Bu yanılmanın altında ‘İnsanlar paniğe kapılmasın diye mi’ yoksa ‘Sağlık sistemimiz çok iyi mesajı vermek için mi’ yatıyor bilmiyorum. Bazı ölümlerin de salgından değil başka nedenlerden gösterildiği düşünüyorum. Ölüm sayısı hep belli bir rakamda gösteriliyor ama her gün yeni servislerin açılması hastalığın çok fazla yayıldığını göstermekte. Rakamların düşük gösterilmesi insanları o kadar korkulacak bir durum olmadığını düşündürüyor ve daha rahat hareket ettiriyor.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - TOLGA GÜNEY

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha