• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: TRT'ye "tarafsız" olduğu için ‘TRT payı’ ödeniyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: TRT'ye
0 0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaptığı AKP yanlısı yayınlarla büyük tepki toplayan TRT için ‘tarafsız’ iddiasında bulunarak bu özelliği nedeniyle faturalardan ‘TRT payı’ kesildiğini savundu.

20 Ekim 2018 Cumartesi 14:58

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in elektrik enerjisi hasılatından alınan TRT payı ile diğer paylara ilişkin soru önergesini yanıtladı.

 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun, statüsünün Anayasa ile belirlendiğini ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ile kurulmuş ‘özerk ve tarafsız bir kamu hizmeti yayıncısı olduğunu’ belirten Oktay, “Anayasal özerklik ve tarafsızlığın sağlanabilmesini teminen, Kurumun gelir kaynakları dünyadaki diğer kamu hizmeti yayıncılarında olduğu gibi yasal güvence altına alınmıştır.

 

Bu doğrultuda enerji payı gelirleri, 3093 sayılı Türkiye Radyo- Televizyon Kurumu Gelirleri Kanununun ilgili hükmü gereği tahsil edilmekte olan yasal bir yükümlülüktür. Kurumun finansal durumuna ilişkin bilgiler her yıl hazırlanan faaliyet raporlarında yer almaktadır” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha