• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Daily Mail: Yüklü miktarda para ile Türkiye'de saklanan IŞİD ele başları toplu firarlar planlıyor

Daily Mail: Yüklü miktarda para ile Türkiye'de saklanan IŞİD ele başları toplu firarlar planlıyor
0 0

İngiliz medyasında, Türkiye'deki IŞİD üyeleri ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

19 Kasım 2019 Salı 22:38

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıkta bir bölgede ABD güçleri tarafından öldürülmesinin ardından, aile fertlerinin büyük bir bölümünün Türkiye'de yakalanması tartışmaları beraberinde getirirken, İngiliz medyasında, Türkiye'deki IŞİD üyeleri ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

 

İngiliz The Daily Mail Gazetesi, Türkiye'de 'yüklü miktarda para ile saklanan bir grup IŞİD ele başısının Suriye ve Irak'ta cezaevlerinden toplu firar planı yaptığını' öne sürdü.

 

Ross Ibbetson imzalı haberde, "Irak istihbaratına göre, yüklü miktarda para ile Türkiye'de saklanan IŞİD ele başları, örgütün yeniden dirilmesi için, Suriye ve Irak'ta cezaevlerinden toplu firar planları yapıyor" denildi.

 

Haberde şu detaylar dikkat çekti:

 

Korgeneral Saad el Allak, dokuz IŞİD ele başısının Türkiye'de yaşadığını söyledi. Allak, örgütün üst düzey isimlerinin yüklü miktarda paraları olduğunu ve cezaevlerinden toplu firar planları yaptığını belirtti. 

 

Allak, bu kişilerin arasında IŞİD'in şu ana kadar sahip olduğu en iyi bomba yapıcılar bulunduğunu öne sürdü.

 

Suriye'deki cezaevlerinde 10 bin kadar IŞİD savaşçısı bulunuyor.

 

Allak, Suriye ve Irak'taki cezaevlerinden toplu firarlar için 'Tel Örgüleri Yık' adı verilen bir görevin planlandığını savundu ve Türkiye'deki bu kişilerin örgüte yeni eleman kazandırılmasında hayati rol oynadıklarını kaydetti. 

 

Suriye'deki 10 bin militanın yanı sıra, yakınlardaki kamplarda tutulan aileleri de bu acımasız İslamcı ideolojiye inanmaya devam ediyor.

 

Geçen hafta üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, çok sayıda IŞİD militanının bir arada göz altında olmasını saatli bir bombaya benzetirken, Allak, bu sorunla başa çıkabilmek için uluslararası çapta büyük bir çaba gerektiğine değindi. Bu kamplardan kaçanların ülkelerine döneceğini, Avrupa, Asya ve kuzey Afrika için büyük bir tehdit oluşturacağını ifade eden Allak, bu tabloya bir 'felaket' olarak nitelendirdi.

 

Ebubekir Bağdadi'nin öldürülmesi için yürütülen çalışmalarda CIA ile yakın iş birliği içinde çalışan Allak, Bağdadi'nin ortadan kaldırılmasına rağmen 'emirleri'nin Türkiye'deki büyük kaynaklar aracılığıyla yeni terör hücreleri kurduklarını iddia etti. 

 

Bağdadi'nin ablası Rasmiya Awad, Türk güvenlik güçleri tarafından Suriye'de yakalanmıştı..

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Bağdadi'nin kız kardeşinin yakalandığını Twitter paylaşımıyla doğrulamış ve, "Türkiye'nin teröre karşı mücadelesi ideolojisinden ya da kökeninden bağımsız olarak tüm şiddetiyle devam etmektedir. Bağdadi'nin kız kardeşinin yakalanması terörle mücadele operasyonlarımızın başarısının bir diğer örneğidir" ifadelerini kullanmıştı.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha