• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Danimarka vatandaşlığından atılan IŞİD üyesi Türkiye’ye gönderilecek

Danimarka vatandaşlığından atılan IŞİD üyesi Türkiye’ye gönderilecek
0 0

Danimarka vatandaşlığından atılan IŞİD üyesi Enes Çiftçi'nin Türkiye’ye gönderilmesini kararlaştırdı.

14 Kasım 2017 Salı 21:23

Danimarka’da Yargıtay, IŞİD saflarında yer alan Türkiye vatandaşı Enes Çiftçi’nin 7 yıllık cezasını onadı ve cezasının bitiminden sonra Türkiye’ye gönderilmesini kararlaştırdı.

 

Danimarka’da doğup büyüyen ve pizzacılık yapan 25 yaşındaki Enes Çiftçi, 2013-2015 yıllarında Suriye’ye giderek IŞİD saflarına katılmakla suçlanıyordu. Çiftçi,  İlk Kademe Mahkemesi’nde terör örgütü saflarına katılmak ve IŞİD’e 20 bin kron yardımda bulunmak suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak Danimarka vatandaşlığı elinden alınmamıştı.

 

Kararın temyiz edilmesi üzerine Östre Ladsret Eyalet Mahkemesi, 7 yıllık hapis cezasını onamış ve Çifçi’nin Danimarka vatandaşlığının geri alınmasını kararlaştırmıştı.

 

Konuyu ele alan Yargıtay, Eyalet Mahkemesi’nin verdiği kararı onayladı ve Çiftçi’nin cezasını bitirmesinden sonra sınır dışı edilmesi ve Türkiye’ye gönderilmesini kararlaştırdı. Kararı ağır bulduğunu söyleyen Çifti’nin avukatı, müvekkilinin hiç bir zaman Türkiye’yle ilişkisinin bulunmadığını, anne ve babasının Danimarka’da yaşadığını söyledi.

 

Danimarka’da ilk kez ülkede doğan biri hakkında vatandaşlıktan atma ve sınır dışı etme kararı veriliyor.

 

Daha önce Fas doğumlu Danimarka vatandaşı bir kitapçı IŞİD’e destek verdiği suçlamasıyla vatandaşlıktan atılmıştı. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha