• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Danıştay, Davutoğlu'nun üniversitesine 'bedelsiz taşınmaz' devrini iptal etti

Danıştay, Davutoğlu'nun üniversitesine 'bedelsiz taşınmaz' devrini iptal etti
0 0

Danıştay 13. Dairesi, Kartal’da Tekel’e ait 297 dönümlük taşınmazın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu vakfa bağlı üniversiteye ‘bedelsiz’ devrini iptal etti.

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:25

Yeni parti kurma hazırlığında olan AKP’li küskün Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na bağlı Şehir Üniversitesi’ne Kartal’daki Tekel’e ait 300 milyon dolar değerindeki 297 bin metrekarelik taşınmazın devri yargı tarafından iptal edildi. 

 

Artı Gerçek’in haberine göre Tekel’in Kartal’da Sahil Yolu üzerinde bulunan arazisine vergi borçlarına karşılık olarak Maliye Bakanlığı’nca el konulmuştu. Özelleştirme Yüksek Kurulu da, söz konusu arazinin Maliye Bakanlığı’na devrini yapmıştı. Bakanlık da araziyi 49 yıllığına üniversiteye devretmişti.

 

Kartal’daki Tekel arazisindeki taşınmaz yapılan plan değişikliğiyle eğitim alanı ilan edilmiş, söz konusu taşınmazın bulunduğu alana İstanbul Şehir Üniversitesi inşa edilmişti. 

 

TMMOB Mimarlar Odası’nın bu bedelsiz devre ilişkin açtığı davada Danıştay 13. Dairesi, Özelleştirme İdaresi’nin bedelsiz devir kararında hukuka uygunluk bulunmadığını belirtti. 

 

Danıştay kararında vakıf yükseköğretim kurumlarına taşınmazın mülkiyetine bedelsiz olarak devredilmesi konusunda davalı idarenin takdir yetkisinin bulunmadığını belirtti.

 

Kararda “Uyuşmazlık konusu taşınmazın mülkiyetinin bir vakıf yükseköğretim kurumu olan müdahil Üniversite’ye ‘bedelsiz olarak’ devredilmesine ilişkin dava konusu işlemde bu yönüyle de 4046 sayılı kanuna uygunluk bulunmamaktadır” denildi. 

 

Danıştay 13’üncü Daire, Kartal’da bulunan, Tekel’e ait 297 bin metrekarelik taşınmazın, bedelsiz olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devrinin yürütmesini durdurmuştu. İstanbul Anadolu Yakası’nın en değerli noktalarından yer alan deniz kenarındaki 300 dönümlük araziye 2009 yılında 300 milyon dolar değer biçilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha