• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Davutoğlu: Kendimi hiçbir zaman sağcı olarak görmedim

Davutoğlu: Kendimi hiçbir zaman sağcı olarak görmedim
0 0

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kendisini hiçbir zaman “sağcı” olarak görmediğini söyledi.

7 Ağustos 2020 Cuma 11:41

Davutoğlu, 1970'li yıllarda “sol” ideolojinin güçlü olduğu bir ortamda büyüdüğünü belirterek “Yani İstanbul Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi… Ama ben kendimi sağcı olarak görmedim hiçbir zaman. Fakat ilgilendiğim alanlar ve bu ülkenin, toplumun klasik değerlerine olan saygım dolayısıyla bu ikisini mezcetmeye çok çalıştım. Marksist literatürü de ilk kez ortaokul çağlarında okuduk hepimiz o günkü şartlar gereği. Bütün o meseleler beni akademik hayata yönlendirdi” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir YouTube kanalına konuk olan Davutoğlu, şunları söyledi:

 

“Düşünün, yani bütün dünyada gençliğin politize olduğu, emperyalizme karşı duyguların tavan yaptığı, insanların onurlu bir gelecek için mücadeleye hazır olduğu, bir tarafta Che Guevara'ların, diğer tarafta Filistin direnişinin, Doğu anlamında da Eritre'den Mora'ya kadar bir direniş dönemi.

 

Ve sizin gençliğiniz bu direnişin en doğru nasıl yapılacağı yönünde arayışlarla geçiyor. Ve Marksizm bu anlamda o zaman için bir zihni direniş hareketi olarak dikkatimizi hem celp etmişti hem de bulunduğumuz ortamlar dediğim gibi sol hareketlerin güçlü olduğu ortamlardı.

 

Onu (Karl Marx) okurken, Farabi'yi de okuyorduk. İbn-i Haldun'u da okuyorduk. Sol hareketler onları okumadan bir literatür geliştirdi. Bizim doğuya olan aidiyetimizin ve kendi medeniyet havzasına olan aidiyetimizin eklediği ek yük, ama zenginleştirici yük.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha