• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Davutoğlu: Suriye Kürtlerinin hamiliğinin Rusya ve ABD tarafından üstlenilmiş olması büyük ayıbımız

Davutoğlu: Suriye Kürtlerinin hamiliğinin Rusya ve ABD tarafından üstlenilmiş olması büyük ayıbımız
0 0

"Suriye Kürtleri ile çok daha yakın irtibat kurabilecek iken, bugün bize karşı Kürtlerin hamiliğinin Rusya ve ABD tarafından üstlenilmiş olması en büyük ayıbımızdır. Bu ayıp bize yeter"

14 Temmuz 2020 Salı 14:28

Türkiye'nin Suriye politikasının mimarı eleştirilerinin sık sık yapıldığı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye Kürtleri ile çok daha yakın irtibat kurabilecek iken, bugün bize karşı Kürtlerin hamiliğinin Rusya ve ABD tarafından üstlenilmiş olması en büyük ayıbımızdır. Bu ayıp bize yeter" dedi.

 

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun, Serbestiyet'te kaleme aldığı 'Davutoğlu ve Kürt Meselesi' başlıklı yazısında, Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) ve Demokratik Gelişim Enstitüsü’ndeki (DPI) çevrimiçi toplantıları yazdı.

 

Her iki toplantıda da Davutoğlu'nun Kürt meselesine kapsamlı bir yer ayırdığını yazan Çoşkun, Kürt meselesi için üç ayaklı bir çözüm stratejisi önerdiğini belirtti.

 

"İlk ayak, Türkiye için çok kapsamlı bir demokratikleşme programı içeriyor" diyen Çoşkun, ikinci ayağın ise "Kürtlerin taleplerinin değerlendirilmesi" olduğunu belirtti.

 

Üçüncü ayağın ise "Türkiye dışındaki Kürtlerle mümkün olan en sıkı bağların kurulması" olduğunu yazan Çoşkun, Davutoğlu'nun bu bölümde, "Suriye Kürtleri ile çok daha yakın ve çok daha rahat irtibat kurabilecek iken, bugün Suriye’de bize karşı Kürtlerin hamiliğinin bazı yerlerde Rusya, bazı yerlerde ise ABD tarafından üstlenilmiş olması en büyük ayıbımızdır. Bu ayıp bize yeter!" ifadelerini kullandığını aktardı.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha