• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DBP: Operasyonların amacı Kürt siyasetini tasfiye etmek

DBP: Operasyonların amacı Kürt siyasetini tasfiye etmek
0 0

Belediyelere yönelik kayyım operasyonu ve gözaltılara tepki gösteren DBP, belediye eş başkanlarının görevden alınmasının Kürt halkının demokrasi mücadelesine karşı açılan yeni bir savaş olduğunu belirtti.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 13:57

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınması ve bazı partililerin gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıkamada "yüzlerce Kürt siyasetçi AKP ve MHP’nin siyasi darbesiyle hukuksuzca gözaltına alınmıştır" dedi.

 

DBP açıklamasında ayrıca Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eş başkanlarının görevden alınması "Kürt halkının demokrasi mücadelesine karşı açılmış yeni bir savaş" olarak nitelendi.

 

Açıklama şöyle devam ediyor:

 

"Aralarında Merkez Yürütme Kurulu üyemiz Sevim Adsoy, PM üyelerimiz Tahir Özdemir ve Suat Aslan’ın da bulunduğu onlarca parti yöneticilerimiz, yüzlerce Kürt siyasetçi AKP ve MHP’nin siyasi darbesiyle hukuksuzca gözaltına alınmıştır."

 

"2019 yerel seçimleri sonrasında partimize ve bileşeni olduğumuz HDP'ye yönelik bu operasyonların temel amacı Kürt siyasetini tasfiye etmektir."

 

"Bir kez daha vurguluyoruz, Kayyum’u tanımayacağız, kabul etmeyeceğiz. Hükümet attığı bu vahim adımdan bir önce dönmelidir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha