• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Demirtaş'ın avukatı Cahit Kırkazak evi basılarak gözaltına alındı

Demirtaş'ın avukatı Cahit Kırkazak evi basılarak gözaltına alındı
0 0

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Cahit Kırkazak bu sabah gözaltına alındı. Kırkazak'ın ailesine ve avukatlarına gözaltı kararıyla ilgili bilgi verilmedi.

25 Kasım 2020 Çarşamba 16:03

Bülent Arınç'ın MHP'nin de baskısıyla istifasına ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tepkisine neden olan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması talebinin ardından, Kürt siyasilere ve avukatlarına yönelik baskı ve gözaltılara yenileri eklendi.

 

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Cahit Kırkazak, Bursa'daki evi polis tarafından basılarak gözaltına alındı.

 

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan Demirtaş'ın avukatı Kırkazak'ın evine şafak saatlerinde yapılan baskın, arama ve gözaltının ardından, gözler gözaltı gerekçesine çevrildi. 

 

Kırkazak'ın gözaltı gerekçesine ilişkin ailesi ve avukatlarına bilgi verilmedi.

 

Kırkazak geçen günlerde 140 Journos ekibinin Demirtaş'la ilgili hazırladığı 'Coğrafya kader' belgeselinde, Demirtaş'ın haksız yere tutuklandığını ve bu tutuklamanın siyasi saiklerle devam ettiğini söylemişti.

 

Kırkazak 2016 yılında da savcıya göre 'Demirtaş mektubunu sızdırdığı' gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Yine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iki iddianamede de Kırkazak'la ilgili dava açılmıştı.

 

Bu davalardan biri de, iddianamenin içeriğinde unutulan polis fezlekesiyle ilgiliydi. Tepkilere neden olan iddianamede polislerin, 'Terör finansmanı falan üfleriz...' sözleri yer alıyordu.

 

Yine 2019 yılında savcılık bu kez Kırkazak hakkında başka bir iddianame hazırladı. Kırkazak'ın 2019 yılında Ankara'da gözaltına alınan üniversite öğrencisi Merve Demirel'in gözaltı görüntülerine tepki gösterdiği sosyal medya paylaşımları soruşturmaya konu olmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha