• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Demirtaş: Milletvekilleri tam 119 bin 412 sayfa konuşmuş, ben tek bir harf bile konuşamadım

Demirtaş: Milletvekilleri tam 119 bin 412 sayfa konuşmuş, ben tek bir harf bile konuşamadım
0 0

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı dava başladı.

16 Temmuz 2019 Salı 13:09

Ankara Sincan Cezaevi kampüsünde yapılan duruşmaya Demirtaş, Edirne Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS yöntemiyle bağlandı.

 

İki gün sürecek olan duruşmada savunmasını yapan Selahattin Demirtaş, ilk önce hayatını kaybeden eski HDP milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat için ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

 

Mahkemenin kendisini hukuka aykırı bir şekilde tutuklu olarak yargıladığını söyleyen Demirtaş “Tutuklu yargılama esas, tutuksuz yargılama istisnaymış gibi bir hava yaratılıyor” dedi.

 

Demirtaş’ın Twitter hesabından yayınlanan savunması şöyle:

 

“Tutuklu yargılama, sadece siyasi davalarda esas haline gelmiş durumda. Tecavüzcüler, hırsızlar, gaspçılar ve özellikle güvenlik personeliyle ilgili davalarda, yargı çok hassas.

 

Daha birkaç ay önce Diyarbakır'da bir parkta, Recep Hantaş isimli bir genç, bir güvenlik personeli tarafından hiç yere öldürüldü. O güvenlik personelinin çocuğu, babasının serbest bırakılması için CİMER'e bir mektup yazıyor.

 

CİMER bu dilekçeyi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderiyor. Başsavcılık, dilekçenin geldiği gün, tahliye talebinde bulunuyor. Mahkeme aynı gün, daha yargılanması başlanmamış olan güvenlik personelini tahliye ediyor.

 

Ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, CİMER üzerinden aileye bilgi verilmesi için yazı yazıyor. Dolayısıyla Türkiye'de yargı, öyle sanıldığı gibi tutukluluğu esas olarak kabul etmiyor. Gerektiğinde, böyle işliyor işte.

 

Tabii ki benim ailem de partim de CİMER'e [Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi] başvurmadı, başvurmayacak. Ama mahkemeye CİMER üzerinden, hatta başka kanallar üzerinden, davamla ilgili perspektifler geliyordur.

 

Ali Babacan ile ilgili soruşturma talebi konusunda, Bülent Arınç'ın TV'de yaptığı, savcılara yönelik adeta tehdit içeren açıklamadan bir gün sonra, soruşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

 

Gözlerimizi yaşartacak kadar adalet uygulanıyor Ankara Adliyesi'nde. Sanki ben bu şekilde tutuklu yargılanıyorum da, Türkiye'deki bütün dosyalarda tutuklu yargılama esas olarak kabul ediliyormuş gibi sanılmasın. Tutanağa geçmiş olayım.

 

AİHM bir kararında, tutukluluğumun siyasi faaliyetlerimi engellediği, siyasi amaçlarla olduğunu tespit etmişti. 18 Eylül'de Strasbourg'da, AİHM Büyük Daire önünde bu dava tekrar görülecek.

 

Bu mahkemedeki dosya, çok daha kapsamlı bir şekilde, biz ve Adalet Bakanlığı tarafından, karşılıklı olarak masaya yatırılacak. Orada ilk kez gerçek muhataplarım, Adalet Bakanlığı var. Burada siz [mahkeme heyeti] varsınız ve sanki yargılama yapılıyormuş gibi oluyor.

 

Strasbourg'da, tam da olması gerektiği gibi, bir tarafta Adalet Bakanlığının yetkilileri, bir tarafta ben ve avukatlarım. Burada da olması gereken bu. Adalet Bakanlığından temsilciler, Külliye'den temsilciler savcılık makamına otursaydı gerçekçi bir görüntü oluşurdu.

 

Beni tutuklu yargılayarak, TBMM'deki faaliyetlerimden alıkoydunuz. Evimden kaçırıldığım 4 Kasım 2016'dan milletvekilliğimin seçimle bittiği 24 Haziran 2018 tarihine kadar TBMM Genel Kurulu'nda 205 birleşim, 1.197 oturum yapılmış.

 

Bu zaman zarfında Genel Kurul 1.278 saat 34 dakika çalışmış. Milletvekilleri, tam 119.412 sayfa konuşmuş. Ben ise tek bir harf bile konuşamamışım.

 

Aynı dönemde, TBMM başkanı seçilmiş. Bütçe kanunu ve 45 Meclis Araştırması görüşülmüş. Mahkemenin aldığı hukuksuz kararlar nedeniyle, milletin oyuyla göreve gelmiş bir parlamenter ve partimin eş genel başkanı olarak, bu faaliyetlere katılamadım.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha