• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Deniz Yücel'in tazminat talebi gerekçesiz reddedildi

Deniz Yücel'in tazminat talebi gerekçesiz reddedildi
0 0

Türkiye'de hakkında iddianame hazırlanmadan 367 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci Deniz Yücel'in tazminat talebi İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

25 Eylül 2018 Salı 19:58

"Her şeyden önce bir gerekçe sunulmadı, gerekçenin daha sonra sunulacağı açıklandı" diyen Yücel'in avukatı Veysel Ok, "Red kararı beklemiyorduk, bu karar hukuka, anayasaya uygun bir karar olsaydı sonuç farklı olurdu" dedi.

 

Türkiye'de bir yıl tutuklu kaldıktan sonra geçen Şubat'ta tahliye edilen Die Welt gazetesi muhabiri Yücel'in Türkiye aleyhine açtığı tazminat davası reddedildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye'nin sosyal medya hesabından verdiği bilgiye göre İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada gazeteci Deniz Yücel'in 2.9 milyon liralık tazminat davasını reddetti.

 

Bianet'in haberine göre Yücel'in avukatı Veysel Ok, yaptığı değerlendirmede, "Red kararı beklemiyorduk, bu karar hukuka, anayasaya uygun bir karar olsaydı sonuç farklı olurdu" ifadesini kullandı.

 

"AİHM'e kadar gidecek bir süreç başladı"

 

"Her şeyden önce bir gerekçe sunulmadı, gerekçenin daha sonra sunulacağı açıklandı" ifadelerini kullanan Ok, mahkemede gazeteci Yücel'in bir yıl boyunca hukuka aykırı şekilde hapsedildiği ve zulüm gördüğünü vurguladıklarını söyledi ve ekledi:

 

"Yücel'in sürekli hedef gösterilmesinin manevi tahribata neden olduğunu ve bu yüzden de bu haksız tutuklama nedeniyle ilgili manevi tazminat hakkı olduğunu belirttik, gazetesinin yapmış olduğu harcamaları da ekledik.

 

Bu dava bir şekilde bitmiş olmadı. Biz temyiz hakkımızı kullanacağız, bu arıtk AiHM'e kadar bir süreç."

 

RSF temsilcisi Önderoğlu: Gerekçeyi çok merak ediyoruz

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da Bianet'e yaptığı açıklamada, "Avukatın da söylediği gibi zararların giderilmesine ilişkin davalarda ceza dosyasının sonucunun beklenebileceği bir usül izleneceğini düşünüyordum" dedi ve şöyle konuştu:

 

"Ancak mahkeme gerekçesiz bir kararla daha dava açılmışken başvuruyu reddetti.

 

Ortada çok bariz usüle ilişkin bir gerekçesi yoksa karar ancak Deniz Yücel'in haklarının teslim edilmesi uğradığı zararın giderilmesine dair sorumluluktan kaçmak olarak değerlendirilebilir.

 

Eğer çok bariz bir gerekçesi yoksa gerekçesini bunu ancak Türkiye kamuoyunun iyi bildiği ve iktidarın da hedefine giren Deniz Yücel'in haklarının teslim edilmesi gerekiyor.

 

Mahkemenin gerekçeyi gerçekten çok merak ediyoruz."

 

KAYNAK: BİANET

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha