• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dersim’de arkeolojik sit alanına taş ocağı projesi

Dersim’de arkeolojik sit alanına taş ocağı projesi
0 0

Köylüler: “Hasankeyf gibi burasının da taşocağı aracılığıyla yok edilmesini istemiyoruz. Burası ikinci Hasankeyf olmasın”

12 Temmuz 2020 Pazar 15:38

Dersim’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan dağ keçilerini avlama ihalesinin kamuoyu tepki sonrası iptal edilirken, şimdi de Mazgirt ilçesindeki 2011 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen İndere bölgesindeki 10 hektarlık alan, 5 yıllığına hammadde üretimi için Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne verildi.

 

Cumhuriyet Gazetesi’nden Kayhan Ayhan’ın haberine göre köylüler bu duruma “Hasankeyf gibi burasının da taşocağı aracılığıyla yok edilmesini istemiyoruz. Burası ikinci Hasankeyf olmasın” diyerek tepki gösterdiler.

 

Karabulut Köyü Muhtarı Soner Bulat konuyla ilgili olarak:  “Su kaynaklarımız oradan geliyor. Meralarımızın bir kısmı orada. Ekili alanlarımıza zarar verecek. Tarihi yerlerimiz, bizim ziyaretlerimiz var orada. İnançsal olarak kutsal bir yer bizim için. Taşocağı açıldığı zaman buralar yok olacak. Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazdık. Daha önce de burada taşocağı açmak istediler ancak bizim tepkimiz nedeniyle vazgeçtiler. Umarım bu sefer de öyle olur. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha