• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DEVA’dan KHK Eylem Planı: OHAL Komisyonu kapatılacak, cadı avına son verilecek

DEVA’dan KHK Eylem Planı: OHAL Komisyonu kapatılacak, cadı avına son verilecek
0 0

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilenlere ilişkin “eylem planını” kamuoyuyla paylaştı.

17 Mayıs 2022 Salı 15:14

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan ile, Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun duyurduğu KHK Eylem Planı’na göre haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen, soruşturmaya uğramayan ve yargılanıp beraat edilen KHK’lıların tümü görevlerine iade edilecek.

 

KHK’lıların özel sektörde çalışmalarının önündeki engeller kaldırılacak, kamu görevine iade edilecek tüm KHK’lıların yasal, mali ve sosyal hakları iade edilecek. Ayrıca bu kişiler hakkında kısıtlamalar da kaldırılacak. Görevlerine iade edilenlerin isimlerinin yer aldığı tüm listeler kamu kurum ve kuruluşlarının kayıtlarından silinecek.

 

‘HUKUK VARSA HAK İZİNİ KAYBETMEZ’

 

“OHAL döneminde at izini it izine karıştıran fırsatçıların tamamı Beştepe’den güç aldı” diyen Ali Babacan, “Bir hukuk devletinde, hakkın izi hiçbir yere karışmaz. Hukukun üstünlüğü varsa hak izini kaybetmez” ifadesini kullandı.

 

‘AİLELERİYLE BİRLİKTE YOKLUĞA VE DIŞLANMAYA MAHKUM EDİLDİLER’ 

 

Babacan’ın konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

 

“Otoriter ittifak, ülkemizi kahrın ve zulmün ülkesi yaptı. KHK’yla işinden edilen insanların hayatı herkesin gözü önünde mahvedildi. Aileleriyle birlikte yokluğa ve dışlanmaya mahkûm edildiler. Bu, bir hukuk devleti için ağır bir utanç tablosudur.”

 

 

‘İŞLERİNE KALDIKLARI YERDEN BAŞLAYACAKLAR’ 

 

“Hakkında soruşturma veya kovuşturma olmayanları, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilenleri ve beraat kararı alanları KHK ile ihraç edildikleri kamu görevlerine iade edeceğiz. Başka hiçbir şeye bakmayacağız. İşlerine kaldıkları yerden aynen başlayacaklar.

 

Kamu düzeni ve milli güvenlikle doğrudan ilişkili kurumlarda görev yaptıktan sonra ihraç edilenler idarenin kendilerine uygun göreceği bir göreve başlayacaklar.”

 

‘KHK’LARIN SOSYAL HAYATA VE ÖZEL SEKTÖRE YANSIYAN SONUÇLARINI GİDERECEĞİZ’ 

 

“KHK’ların sosyal hayata ve özel sektöre yansıyan sonuçlarını gidereceğiz. Kamu görevinden ihraç edilen vatandaşlarımızın özel sektörde çalışmalarının önündeki yasal ve fiili tüm engellere son vereceğiz. Hiçbir zorlu koşulu adaletsizlik için mazeret kabul etmiyoruz. Açılan her bir davanın, alınan her bir kararın insanların hayatını birebir nasıl etkilediğini aklımızdan çıkarmıyoruz. İnce eleyip sık dokuyacağız. Adalet için zahmet etmekten kaçmayacağız.”

 

Babacan’ın ardından konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise Türkiye’de gelinen noktanın, ülkeyi yönetenlerin adaletle değil, ancak baskı ve zorla yönetebileceklerine inanmış olmasının sonucu olduğunu söyledi.

 

YENEROĞLU: CADI AVINA SON VERECEĞİZ

 

“Ciddi mağduriyetlere yol açan, 7075 Sayılı Kanun kapsamında kurulan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonunu kapatacağız. 7075 sayılı Kanunu tamamen ilga edeceğiz” diyen Yeneroğlu, “Adaletten nasibini almamış bu düzeni değiştireceğiz. Cadı avına son vereceğiz. Suçsuz, günahsız insanların çektiği acılara dur diyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

‘GÜÇ SARHOŞLUĞUNUN SONU GELDİ’ 

 

Yeneroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görünen bir gerçek var o da insan haklarını vatandaşlarına lüks gören bu yönetim, artık son demlerini yaşıyor. Güç sarhoşluğunun sonu geldi. Biz gelecek adına ümitliyiz. Biz Türkiye’nin dertlerine deva olmaya talibiz.”

 

‘FİŞLEMELERİN TAMAMINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ’ 

 

“Mağdur edilen kişilerin geçmişe dönük tüm haklarını iade edeceğiz. Güvenlik soruşturması ve fişlemelerin tamamını ortadan kaldıracağız.”

 

‘KAYITLARI SİLECEĞİZ’ 

 

Ali Babacan KHK Eylem Planı’nı açıkladıktan sonra sosyal medya hesabından konuya ilişkin, “Kamu görevine iade edeceğimiz tüm KHK’lıların yasal, mali ve sosyal haklarını iade edeceğiz. Haklarındaki kısıtlamaları kaldıracağız. İsimlerinin yer aldığı tüm listeleri kamu kurum ve kuruluşlarının kayıtlarından sileceğiz” paylaşımında bulundu.

 

Babacan, bir diğer mesajında ise “İnsanları KHK zulmüyle adaletsizliğin pençesine sürükleyen herkesin gözünün içine bakarak ‘Adalet’ diye haykıracağız” ifadesini kullandı.

 

DEVA Partisi’nin KHK Eylem Planı’nı duyurduğu basın toplantısına KHK Platformları Birliği’nden çok sayıda KHK’lı isim de katıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha