• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Devlet kanalı TRT'de mültecilere 'yasa dışı geçiş yolu' haritası

Devlet kanalı TRT'de mültecilere 'yasa dışı geçiş yolu' haritası
0 0

Türkiye, İdlib'de 36 askerin hayatını kaybettiği son saldırı sonrası sınır kapılarını Avrupa'ya açarak mülteci geçişlerine izin verdi.

29 Şubat 2020 Cumartesi 14:46

Devlet ve iktidara yakın medya, propaganda aygıtı gibi çalışarak insan hayatının tehlikede olduğu botla AB'ye geçiş videolarını canlı yayınladı.

 

Başta Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruşu, bu duruma tepki gösteren açıklamalar yapma devam ediyor.

 

Ancak devlet kanalı TRT'nin Arapça sayfasında skandal bir habere imza atıldı.

 

TRT Arapça'nın Twitter hesabından mültecilerin Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine nasıl ulaşacağını gösteren bir harita paylaşıldı.

 

Söz konusu tweeti alıntılayan gazeteci Sertaç Aktan, "Bir resmî televizyon kanalından yasadışı işlere yol göstermediğimiz kalmıştı... oh çok şükür" diye yazdı. 

 

Uluslararası Af Örgütü Araştırma Direktör Yardımcısı Massimo Moratti, Türkiye'nin kararı sonrası yaptığı açıklama şunları kaydetmişti:

 

“Şu anda Türkiye'nin AB ile kara ve deniz sınırlarında gördüğümüz şey, AB-Türkiye anlaşmasının öngörülebilir bir sonucu olarak, sığınma arayan insanların ölümcül bir siyasi oyunda bir kez daha pazarlık kozu olarak kullanılmasıdır.

 

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, hem mali destek yoluyla hem de Avrupa'ya güvenli geçiş yolları sağlayarak, Türkiye'ye gelen mültecilerin sorumluluğunu paylaşmak için çok daha fazla şey yapmaları gerekiyor.

 

Yunanistan ve Bulgaristan, koruma talebinde bulunan insanların topraklarına erişimini sağlamalı ve sınır muhafızları sınırda toplananlar insanlara aşırı güç kullanmaktan kaçınmalıdır. Geçerli seyahat belgelerine sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, resmi sınır geçişlerinden geçmelerine izin verilmelidir. Avrupa Birliği’nin dış sınırlarına sahip ülkeler, uygun yerlerde, yeterli sayıda ve güvenli sınır geçiş noktalarını mülteciler için açık tutmalıdır.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha