• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dicle Nehri taştı: 5 ilçede alarm

Dicle Nehri taştı: 5 ilçede alarm
0 0

Diyarbakır’da baraj kapaklarının kopmasıyla Dicle Nehri taştı. Su seviyesi 6 metre yükselirken, nehrin kenarında bulunan birçok iş yeri sular altında kaldı.

14 Aralık 2018 Cuma 14:44

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapakların kopmasıyla Dicle Nehri taştı.

 

Nehrin kıyısında bulunan ilçelerde alarm verilirken, birçok yer sular altında kaldı. Dicle Nehri yatağında su seviyesinin yükselmesi üzerine 2 kapak kapatıldı.

 

Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nce verilen bilgi üzerine bölgeye tedbir amaçlı itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirildi.

 

Dicle Nehri -Diyarbakır

 

Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde de belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla Dicle Nehri kıyısındaki yerleşim yerlerinde bulunan vatandaşlar uyarılarak nehir yatağından uzak durmaları istendi.

 

Dicle Nehri

 

Nehre yakın yerleşim yerlerinde bazı vatandaşlar evlerini terk ederken, bazı mahallelerde de vatandaşlar suyun evlerine ulaşması korkusuyla nöbet tutuyor.

 

Dicle Nehri

 

Baraja doğru giden yolun bir kısmı akıntıdan dolayı çöktü. Yine baraja yakın olan Dicle köprüsünün çökme riski olduğu belirtilirken, ağaçlık alana kadar çıkan suların akıntısından dolayı kimi ağaçlar köklerinden söküldü.

 

Dicle Nehri

 

Yetkililerden alınan bilgiye göre, su seviyesi 6 metreye kadar yükseldi ve su yatağı 9 metre genişledi.

 

Dicle Nehri

 

Suyun genişlemesi ile nehrin kenarında bulunan birçok iş yeri sular altında kaldı. Ekili bazı yerlerde de su taşkınından nasibini aldı.

 

Dicle Nehri

 

Dün geceden itibaren barajdan çıkan kontrolsüz sudan dolayı Dicle Nehri’nde toplu balık ölümlerinin yaşanabileceği ve yurttaşların tedbiri elden bırakmamaları gerektiği vurgulandı.

 

Dicle Nehri

 

Dicle Vadisinde nehre yakın olan evlerini terk eden yurttaşlar, suyun debisinin düşmesini bekliyor. Yenişehir İlçesi’ne bağlı Fiskaya Mahallesi’nde yurttaşlar, suyun evlerine ulaşacağı korkusuyla dün geceden beri tedirgin. Kentte Hewsel Bahçesi’nin büyük bir bölümü de sular altında kaldı.

 

Dicle Nehri

Dicle Nehri - Diyarbakır

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha