• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dilipak: "Mayıs ayı da cins bir ay! Niye 'mayıs' demişlerse. Türkçe’de 'hayvan pisliği'ne verilir bu isim"

Dilipak:
0 0

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “Cemre ‘kor ateş’ demektir aslında. Yakan-yok eden değil, ısıtan; keşke bir Cemre de yüreğimize düşse!” dediği “Cemre” başlıklı yazısında kendi değerlerimize sahip çıkmadığımızı söyledi.

23 Şubat 2020 Pazar 14:28

Dilipak, Mayıs ayını değerlendirerek, “Cemre ‘kor ateş’ demektir aslında. Yakan-yok eden değil, ısıtan; keşke bir Cemre de yüreğimize düşse!” Liberallerin bahar bayramı ve solcuların İşçi Bayramı ile aynı gün: 1 Mayıs. Türkçülük bayramı 3 Mayıs… Mayıs ayı da cins bir ay! Niye ‘mayıs’ demişlerse. Türkçe’de ‘hayvan pisliği’ne verilir bu isim” dedi.

 

Dilipak’ın ayları ve “özel” günleri değerlendirdiği yazının ilgili kısmı şu şekilde; 

 

Maalesef bugün bugünler artık etnik, ideolojik, politik, folklorik ve biraz da mitolojik bir gün olarak  eğlence şeklinde kutlanıyor..”

 

 

İngilizce ‘may’dan mülhem olsa gerek. Roma’nın bereket tanrısı ile birlikte anılan  Yunan tanrıçası Maia’ya atfedilir. Roma tanrısı Agustus’tan sonra bir de  Yunan tanrıçasıya adanan bir ayımız var. Bir erkek, bir dişi tanrı. Erkek olan aynı zamanda imparator.. E, mayıs ayına başlarken  ‘kraliçemizi’ selamlamadan olmaz. Sonra işin ‘bereket’i kalmaz.” 

 

“Aslında ellerinden gelse ‘Ramazan Bayramı’nı ‘Şeker Bayramı’ yapacaklardı. ‘Kurban Bayramı’nı da aynı akıl ‘Kebap Bayramı’na dönüştürürdü herhalde. Batıda özellikle Katolikler ve Protestanlar bu işi büyük ölçüde başardılar. Ya Pagan günlerini dini bir kılıfla yeniden ihya ettiler ya da dini günleri karnavala, festivale dönüştürdüler. Bunun en tipik örneklerinden biri de Santa Claus! İsevi İncil hafızı, bir Cola firması tarafından 1927’de, bir reklam kampanyasına malzeme yapıldı ve dini bir kişilik, Nordik Pagan bir efsaneye dönüştürülüp, ‘Noel baba’ adı ile yılbaşı pazarında seküler bir tüketim maskotu oldu.Kendi değerlerimize sahip çıkalım. Din, tarih, gelenek hepsi yerli yerinde dursun. Bazı değerler oyun ve eğlenceye dönüştürülerek içi boşaltılmasın.”

 

“Kendi değerlerimize sahip çıkalım. Din, tarih, gelenek hepsi yerli yerinde dursun. Bazı değerler oyun ve eğlenceye dönüştürülerek içi boşaltılmasın. Selâm ve dua ile.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha