• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

‘Dinleniyorum’ kaygısına karşı Havelsan’dan tavsiye: Mikrofon iznini iptal et

‘Dinleniyorum’ kaygısına karşı Havelsan’dan tavsiye: Mikrofon iznini iptal et
0 0

Akıllı telefonlardan dinlenebilmeniz için telefonla konuşma yapıyor olmanız şart değil. Hatta bir casus yazılımlar sayesinde telefonun kamerası üzerinden bulunduğunuz ortamı görüntülü olarak takip edilmesi bile mümkün.

11 Şubat 2019 Pazartesi 18:06

Türkiye’nin elektronik teknoloji üzerine önde gelen kurumlarından Havelsan’ın genel müdürü Ahmet Hamdi Atalay, cep telefonlarından şirketlerin ortam dinlemesine maruz kaldığından şüphelenenlere uygulamalarının mikrofon ve kameraya erişim iznini iptal etmesini tavsiye etti.

 

Vatandaşların ‘Dinleniyor muyum’ kaygıları konusunda AA’ya konuşan Atalay, “Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde ‘ortamdan ses kaydı yapabileceği’ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var” dedi.

 

Atalay, şirketlerin, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla web uygulamalarda giderek daha gelişmiş teknoloji kullandıklarına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor.”

 

Atalay’ın durumdan rahatsız olanlara tavsiyesi şu: Akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimler kapatılmalı. Böylece casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde koruma sağlanabilir.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha