• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Libya ile anlaşma muharip güç göndermeyi kapsamıyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Libya ile anlaşma muharip güç göndermeyi kapsamıyor
0 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Libya'ya bir talep gelmediği için askeri güç gönderme durumu yoktur. Türkiye sınırlarının ötesine bir güç gönderdiği zaman bunun prosedürü bellidir. Meclisten tezkerenin geçmesi gerekiyor" dedi.

11 Aralık 2019 Çarşamba 14:59

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç Radman ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım'da imzalanan ve Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası konusundaki bir soruya cevaben şunları söyledi:

 

“Yürürlükle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmasıyla birlikte Birleşmiş Milletler'e tescilini yapacağız. Batı sınırları belirlenmiş yeni kıta sahanlığımızı da BM'ye bu şekilde tescil ettiriyoruz. Sondaj faaliyetlerimizi kıta sahanlığımız içerisinde yürütüyoruz. Bu konuları kimseyle müzakere etmiyoruz.”

 

“Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Yunanistan'ın tepkisi oldu. Bizim BM'ye tescille birlikte cevabı vermiş oluyoruz. Yunanistan'ın argümanlarının geçersiz olduğunu daha önce de söyledik. Mutabakat uluslararası hukuka uygun olarak yapılmıştır. Türkiye ve Libya’nın uluslararası hukuktan kaynaklı hakları sağlanmıştır. ”

 

Bu anlaşmanın Libya’ya muharip güç göndermeyi kapsamadığını, eğitim vb. alanlarda işbirliğini kapsadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Geçmişteki anlaşmaların güncellenmiş hali imzalandı” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha