• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Bakanlığı: PKK, Irak topraklarını üs olarak kullanmaktadır

Dışişleri Bakanlığı: PKK, Irak topraklarını üs olarak kullanmaktadır
0 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak'ın dün akşam saatlerinde Türkiye'nin Bağdat büyükelçisini çağırması üzerine yaptığı açıklamada, 'Irak'tan terör örgütlerine karşı mücadelede işbirliği bekliyoruz' ifadelerini kullandı.

15 Aralık 2018 Cumartesi 11:00

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ın Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde PKK'ya yönelik olarak yaptığı operasyonlarda hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, protesto notası verilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan açıklama geldi. "Türkiye terörle mücadelede sorumluluklarını yerine getirmektedir" denilen açıklamada Aksoy, ''PKK terör örgütü, Irak topraklarını üs olarak kullanmaktadır. Irak hükümetine teröre karşı sorumluluğu birçok kez hatırlatıldı'' dedi.

 

Irak makamlarının terörle mücadelede gerekeni yapmadığı durumlarda Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesi gereğince meşru müdafaa haklarının kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, "Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir" denildi.

 

Irak Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Türk savaş uçaklarının Irak hava sahasını ihlâl etmesini ve Kuzey Irak'ta can ve mal kaybına yol açan bazı bölgeleri hedef almasını kınıyoruz" sözlerini sarf etmişti.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak'a ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

''PKK terör örgütü, uzun yıllardır konuşlandığı Irak topraklarını ülkemize saldırılar amacıyla üs olarak kullanmaktadır. Bu saldırılar sonucunda onbinlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. PKK terör örgütünün Irak ve Suriye topraklarındaki faaliyetleri Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir.

 

Irak hükümetine PKK terör örgütünün faaliyetlerinin engellenmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği bugüne kadar birçok kez hatırlatılmıştır. Nitekim, Irak Anayasasının 7. maddesi, Irak Hükümetini Irak topraklarının komşu ülkelere saldırılar için üs olarak kullanılmasını engellemekle yükümlü kılmaktadır.

 

İyi komşuluk ilişkilerinin ve terörizmin her türlüsüne karşı uluslararası işbirliğinin genel ilkeleri çerçevesinde, Türkiye terörle mücadelede sorumluluklarını yerine getirmektedir. Bu anlayışla Irak'a terör örgütleriyle mücadelesinde her türlü destek verilmektedir. Irak’tan da aynı anlayış ve somut işbirliği beklenmektedir. 

 

Irak makamlarının terörle mücadelede gerekeni yapmadığı durumlarda, Silahlı Kuvvetlerimiz PKK terör örgütünün Irak topraklarından ülkemize yönelen saldırılarına BM Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımıza dayanarak karşılık vermektedir.

 

Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde Irak'ta Sincar ve Karacak Dağı’nda terörist unsurların yuvalandığı alanlara düzenlenen operasyonlarda PKK terör örgütüne ağır darbe vurulmuştur. Operasyonlar sırasında sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir.''

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha