• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Selanik'teki Atatürk Evi'ne eylem teşebbüsünde bulunuldu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Selanik'teki Atatürk Evi'ne eylem teşebbüsünde bulunuldu
0 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın Selanik kentinde bulunan Atatürk Evi'ne eylem teşebbüsünde bulunulduğunu belirterek, Yunan makamlarının, benzeri girişimleri kaynağından engellemesi gerektiğini kaydetti.

17 Ekim 2019 Perşembe 15:54

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Selanik'te Atatürk Evi'ne yönelik eylem teşebbüsü hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

 

Aksoy, şunları kaydetti:

 

"PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde terörist faaliyetler yürüttükleri de bilinen Yunan anarşist gruplar tarafından bugün (17 Ekim) saat 11:00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesindeki Atatürk Evi’ne yönelik bir eylem teşebbüsünde bulunulmuştur.

 

Eylemciler, Başkonsolosluğumuz görevlilerince Atatürk Evi'nin bahçesinde kontrol altına alınmış ve bilahare Türk Milleti için son derece yüksek manevi değeri olan Atatürk Evi’nin ve Başkonsolosluğumuz mensuplarının can ve mal güvenliğine zarar gelmesine fırsat kalmadan Yunan polisince gözaltında Başkonsolosluğumuz bahçesinden çıkarılmışlardır.

 

Yunan makamlarından beklentilerimiz, bu ve benzer girişimleri kaynağında engellemeleri, misyonlarımızın ve personelinin korunmasına yönelik titiz tedbirler almaları, her hal ve karda, failleri yargı önüne çıkararak hak ettikleri şekilde cezalandırmalarının sağlanmasıdır."

 

ÇELİK: MİLLETİMİZ İÇİN ÇOK DEĞERLİ OLAN BİR MEKANA YAPILAN BU SAYGISIZLIK AFFEDİLEMEZ

 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de kişisel Twitter hesabında eylem teşebbüsüne tepki gösterdi. “PKK/PYD/YPG terör örgütüyle işbirliği içindeki Yunan anarşist grupların bugün Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesindeki Atatürk Evi'ne yönelik eylem teşebbüsünü kınıyoruz" diyen Çelik şöyle devam etti:

 

"Milletimiz için çok değerli olan bir mekana yapılan bu saygısızlık affedilemez. Bu terörist grupların Atatürk Evi’ne zarar vermeye, Başkonsolosluğumuz görevlilerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaya yönelik her eylemi daha plan aşamasında engellenmelidir. Teröristlerin bahçeye kadar girmeleri Yunan makamları için büyük bir güvenlik zaafıdır."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha