• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Bakanlığı: Suriyeli göçmenler için 6 milyar euroluk AB fonu yetmeyecek, artırılmalı

Dışişleri Bakanlığı: Suriyeli göçmenler için 6 milyar euroluk AB fonu yetmeyecek, artırılmalı
0 0

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki Suriyeli mülteciler için Avrupa Birliği'nden (AB) tahsis edilen 6 milyar euroluk fon desteğinin yeterli olmayacağını, bu nedenle fonların artırılması ve daha hızlı aktarılması gerektiğini duyurdu.

14 Aralık 2019 Cumartesi 21:42

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı cumartesi günü yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'deki Suriyeli mültecileri desteklemek için tahsis ettiği 6 milyar eurodan daha fazla yardım yapması ve bu paranın akışını hızlandırması gerektiğini belirtti.

 

Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli mültecinin barındığına değinen Kaymakçı, “Kriz var olduğu sürece birlikte çalışmak zorundayız. 6 milyar euroluk nihayet harcandığında sorunu çözmeyecek. Fon akışı artırılmalı ve fon miktarı artırılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Kaymakçı, mültecilere ev sahipliği yapmanın Türkiye'ye maliyetinin toplam 40 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı.

 

AB: Türkiye'deki mülteciler için 6 milyar euronun tamamı tahsis edildi

 

AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların desteklenmesine yönelik mali yardım programları hakkında toplam 6 milyar euronun tahsis edildiğini, bu kapsamda 4,3 milyar euroluk sözleşme imzalandığı ve projelere 2,7 milyar euroluk ödeme gerçekleştirildiği duyurmuştu.

 

Fon kapsamında çeşitli projelere 2019 yılı sonuna kadar 3 milyar euroluk ödeme yapılmasının beklendiği belirtilen değerlendirmede bu rakamın 2020 sonunda 4 milyar euroyu bulacağı ifade edildi ve fonun tamamının Türkiye'deki sığınmacılara aktarılmasının ise en geç 2025 yılında gerçekleşeceğine işaret edildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha