• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Rusya ve ABD taahhütlerini yerine getirmezse Barış Pınarı Harekatı'nı sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Rusya ve ABD taahhütlerini yerine getirmezse Barış Pınarı Harekatı'nı sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz
0 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, ABD ve Rusya ile Suriye konusunda yapılan mutabakatları hatırlatarak, "Bize verilen taahhütler yerine getirilmediği taktirde Barış Pınarı Harekatını sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz." dedi.

6 Aralık 2019 Cuma 18:54

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, aylık basın toplantısında yaptığı açıklamada ''Rusya ve ABD ile sağlanan mutabakatlarda taahhütler yerine getirilmezse Barış Pınarı Harekatı'nı sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz. Güvenli bölgeyi teröristlerden temizleyene kadar Suriye'den çıkmayacağız. ''dedi.

 

Aksoy, Türkiye'nin, İngiltere'deki NATO zirvesinde Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan savunma planını veto etmemesiyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

 

"İki temel yanlışı düzeltmek isterim. Birincisi; Baltıkların savunma planlarının bulunmadığı ve bu bölgelerin savunmasız kaldığıyla alakalı. Bunlar tamamen yanlış, gerçek değil. Zira NATO’nun her duruma göre ihtimal planları mevcuttur. Bu evvelden de böyleydi, bundan sonra da olacak.

 

"İkinci yanlış ise; blokaj, rezerv, veto gibi kelimeler. Müttefikler birbirlerini veto etmezler. Fikir ayrılıkları tabii ki olabilir ancak bunlar tartışılır ve aşılmasına dönük adımlar atılır. Nitekim ‘Londra Liderler Toplantısı’nda da bu sorun aşıldı. Bizim herhangi bir müttefikin savunma planlarına dönük bazı ülkelerce iddia edildiği gibi bir tasarrufumuzun olmadığı zaten sonuçlarda da yer alıyor. Ayrıca Baltıklı liderlerin demeçlerine de bakarsanız onlar da ülkemiz hakkında övgü dolu kelimeler kullanıyorlar.

 

‘Türkiye NATO’dan hiçbir şey kazanmadı, Liderler Toplantısı’nda kaybetti’ diye. Bunlar da gerçeği yansıtmıyor. Bundan 4-5 sene önce NATO’nun gündeminde terörizm konusunun hiçbir şekilde yer almadığını hatırlatmak isterim.Büyük ölçüde ülkemizin gayretleriyle terörizm NATO’nun gündemine girdi.

 

PYD/YPG bir terör örgütü. Bunu hepimiz biliyoruz. PYD/YPG’nin PKK’nın Suriye’de uzantısı olduğunu da sıkılmadan tüm müttefiklerimize anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz. "

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha