• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri: Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin raporunu reddediyoruz

Dışişleri: Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin raporunu reddediyoruz
0 0

Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin raporu iddiaları reddettiklerini açıkladı. 

20 Ekim 2019 Pazar 11:41

Yapılan açıklamada, " Söz konusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz" denildi. 

 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

 

"Barış Pınarı Harekâtı, hem Türkiye’nin ulusal güvenliğini, hem de izlediği ayrılıkçı gündemle Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG’ye karşı yürütülen bir terörle mücadele operasyonudur.

 

Harekâtın planlama ve icrasında sadece PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır.

Harekâta destek veren Suriye Milli Ordusu’nun, kendi unsurlarının neden olduğu iddia edilen sivil zayiat vakalarını incelemek üzere bir Soruşturma Komisyonu kurduğunu bu vesileyle hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 

PYD/YPG’nin AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK’yla bağı ve işlediği suç ile ihlaller defaatle belgelenmiştir. Uluslararası Af Örgütü’nü, kendisi de dahil olmak üzere bağımsız uluslararası kuruluşlarca yapılan bu çalışmaları yeniden incelemeye davet ediyoruz"

 

Af  Örgütü, Türkiye'nin savaş suçları işlediğini duyurmuştu

 

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ve bağlı grupların Fırat'ın doğusuna düzenlenen operasyonda “toplu infazlar” ve “sivillere yönelik ölümcül saldırılar” dahil olmak üzere “savaş suçları” işlediğini duyurmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha