• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Divriği'deki hidroelektrik santraller ve Hazine'ye ait bazı değerli araziler özelleştirme kapsamına alındı

Divriği'deki hidroelektrik santraller ve Hazine'ye ait bazı değerli araziler özelleştirme kapsamına alındı
0 0

Hükûmet, değerli Hazine arazilerini satışa çıkardı. Satışa çıkarılan yerler arasında Bodrum Bitez’deki araziler ile Kuşadası’ndaki taşınmazlar da yer alıyor. Sivas Divriği'deki hidroelektrik santraller ise özelleştirilme yolunda.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 14:28

Özelleştirmeye ilişkin Cumhurbaşkanı kararları yayımlandı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Sivas Divriği’de bulunan Ahiköy 1 ve Ahiköy 2 hidroelektrik santralleri ile bu santraller tarafından kullanılan taşınmazlar özelleştirme kapsamına alındı. Santraller “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. Santrallar tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ise “işletme hakkının verilmesi” ya da “kullanım izni devri” yöntemiyle gerçekleştirilecek. Özelleştirme işlemleri 2021 sonuna kadar tamamlanacak. Mülkiyeti, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait olan İzmir Aliağa’daki 39 bin 862 metrekare yüzölçümü bulunan arsa da özelleştirme kapsamına alındı. Arsa satılacak. Satış işlemi 2021 sonuna kadar tamamlanacak.

 

Bunların dışında Hazine’ye ait taşınmazlar da özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme işlemleri 29 Ekim 2023 tarihine kadar tamamlanacak olan yerler arasında Bodrum’un en değerli kıyı şeridi içerisinde bulunan Bitez’deki araziler de var.

 

Toplam 29 taşınmazın biri Adıyaman Besni’de, 2’si Aydın Kuşadası’nda, 2’si İstanbul Büyükçekmece’de bulunuyor. Bunun dışında İzmir Karşıyaka Şemikler ile Menderes Gümüldür’de de araziler özelleştirme kapsamına alındı. Mersin Anamur’da 7, Erdemli’de 3 taşınmaz özelleştirilecek. Muğla’da ise özelleştirme kapsamına alınan 12 taşınmaz var. Bunlardan 6 tanesi Bodrum Gökçebel’de. Diğer 6’sı ise Bodrum Bitez’de bulunuyor.

 

Özelleştirme kapsamına alınan taşınmazların büyüklükleri ise 873 metrekare ile 45 bin 961 metrekare arasında değişiyor. Bitez dahil birçok yerde aynı ada üzerindeki farklı parsellerin özelleştirmesi gerçekleştirilecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha